Marzec lepszy od lutego

opublikowano: 29-04-2019, 22:00

Przewozy PKP Cargo wzrosły o 10,9 proc. w ujęciu miesięcznym. W rocznym spadły o ponad 3 proc.

W okresie styczeń-marzec 2019 r. Grupa PKP Cargo przewiozła 26 mln ton towarów, co oznacza spadek r/r o 3,2 proc. przy jednoczesnym wzroście w porównaniu z 2017 r. o 6,9 proc. Praca przewozowa osiągnięta przez grupę w I kw. 2019 r. wyniosła 6,6 mld t/km i była niższa o 5,9 proc. niż w 2018 r. oraz wyższa o 3,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. Marzec okazał się lepszy od lutego o 10,9 proc., jeśli chodzi o przewiezioną masę towarów, i o 12,4 proc. w przypadku pracy przewozowej.

— PKP Cargo może się pochwalić tym, że w kilku strategicznych segmentach odnotowuje wzrost przewozów mimo ogólnej na rynku tendencji spadkowej. To w pierwszej kolejności przewozy intermodalne, ale także transport kruszyw. Pojawiają się pewne symptomy na rynku wskazujące na to, że w kolejnych miesiącach towarowe przewozy kolejowe powinny zacząć rosnąć — mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo.

W marcu 2019 r. całym transportem kolejowym przewieziono w sumie 21,1 mln ton towarów. To największy wolumen przewozów od listopada 2018 r., ale jednocześnie w ujęciu rocznym kolejowy rynek przewozów kurczył się czwarty miesiąc z rzędu. Spadek przewozów zanotowała zarówno Grupa PKP Cargo, jak też konkurencyjni operatorzy. Jednocześnie przewozy całego rynku silnie wzrosły względem lutego (o 12,2 proc.), co wynikało częściowo z korzystnego układu kalendarza, ale również czynników sezonowych. Po raz pierwszy od listopada 2018 r. zwiększyła się r/r praca przewozowa wykonana przez rynek kolejowy, która wyniosła 5 mld t/km (wzrost o 0,3 proc.). Analogicznie jak w przypadku masy towarowej, praca przewozowa rynku bardzo silnie zwiększyła się także w ujęciu miesięcznym (14 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy