Masowe wydawanie kart z mikroprocesorem w Polsce coraz bliżej

PAP
opublikowano: 21-11-2007, 15:57

Pięć polskich banków jest w trakcie certyfikacji uprawniającej do przejścia na wydawanie kart z mikroprocesorem - poinformowała podczas środowego spotkania z dziennikarzami dyrektor generalna Visa Europe w  Polsce Małgorzata O'Shaughnessy.

Banki, które przechodzą procedurę certyfikacji, to PKO BP, BRE Bank (dla mBanku i MultiBanku), Bank Millennium, ING Bank Śląski i GE Money Bank.

Karty z mikroprocesorem w standardzie EMV (wspólnym dla MasterCard i Visa) są bezpieczniejsze od kart z paskiem magnetycznym. Banki europejskie postanowiły, by w ramach tworzenia SEPA (Single Euro Payment Area - Jednolity Obszar Płatności w Euro) do końca 2010 r. wszystkie karty płatnicze wymienić na karty z mikroprocesorem.

Według danych NBP na koniec drugiego kwartału br., liczba kart z mikroprocesorem różnych systemów wyniosła ponad 1,6 mln, na prawie 25 mln wszystkich wydanych kart płatniczych w Polsce. Karty te wydaje w Polsce 14 banków, ale jedynym, który zdecydował się na wyposażanie wszystkich swoich kart w chip, jest BZ WBK.

Karty z mikroprocesorem są akceptowane w połowie wszystkich terminali płatniczych znajdujących się w Polsce, czyli w ok. 72 tys. terminali POS.

Karty z mikroprocesorem są też podstawą wprowadzania innego rodzaju kart - zbliżeniowych. Płatności takimi kartami nie wymagają użycia kodu PIN, są to jednak transakcje na niskie kwoty - w UE jest to limit do około 15 euro, a w Wielkiej Brytanii - do 10 funtów. Karty zbliżeniowe są używane do płatności np. za gazety, kawę czy kanapki. Po kilku transakcjach bez autoryzacji, system wymaga jednak autoryzacji, by odnowić limit płatności.

Część polskich banków oraz agentów rozliczeniowych przechodzi już procedurę certyfikacji uprawniającej do wydawania i akceptowania w terminalach kart zbliżeniowych. Jak podaje Visa, zainteresowani to m.in. BRE Bank i PKO BP.

O'Shaughnessy powiedziała, że choć polskie banki uczestniczyły w programach pilotażowych wydawania kart z mikroprocesorem od 1999 r., to dotychczas nie miały motywacji do wdrażania tej technologii, m.in. ze względu na niską liczbę przestępstw kartowych. O'Shaughnessy dodała, że choć takich przestępstw w Polsce jest mało, to jednak polskie banki postanowiły przyjąć samoregulację dotyczącą SEPA, choć Polska jeszcze nie jest w strefie euro.

Według Związku Banków Polskich, Polska jest oceniana jako lider w przygotowaniach do SEPA wśród krajów, które jeszcze nie przyjęły euro. W ramach SEPA, które jest samoregulacją banków, od 1 stycznia 2008 r. wszystkie płatności w euro będą traktowane jak płatności krajowe, co oznacza dla klientów m.in. obniżenie kosztów płatności transgranicznych.(PAP)

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane