Maspex idzie za ciosem Michalczewskiego

Wadowicka grupa, która dotychczas trzymała się z dala od konfliktu o Tigera, złożyła pierwszy pozew przeciw FoodCare

Konflikt Dariusza Michalczewskiego (fundacja Równe Szanse) z FoodCare wokół napoju energetyzującego sygnowanego przez byłego boksera jest rozpatrywany w kilku instancjach i sądach. Zaczęło się od tego, że Dariusz Michalczewski zerwał z FoodCare umowę, a ten pozostawił napój w ofercie (później jego miejsce zajął Black). Z dala od sprawy dotychczas trzymała się Grupa Maspex Wadowice, która zaczęła współpracę z bokserem pod koniec 2010 r.

Zobacz więcej

ROZBIEŻNE DEFINICJE: FoodCare, zarządzany przez Wiesława Włodarskiego (z lewej), chwali się, że Black z udziałem ilościowym 11,5 proc. jest numerem jeden na rynku energetyków. Grupa Maspex Wadowice, której szefuje Krzysztof Pawiński, podaje, że Tiger ma 17 proc. rynku, ale zaznacza, że to rynek liczony bez marek własnych sieci. Kto ma rację, tego nie wiadomo, bo obie firmy inaczej go definiują. [FOT. WM]

Potentat wkracza do gry

Według naszych źródeł, wczoraj jednak skierowała pozew do krakowskiego sądu, żądając od FoodCare ponad 6 mln zł. Tę informację potwierdziła Dorota Liszka, rzecznik Maspeksu. To dopiero początek serii.

— Nie ukrywamy, że skala naszych roszczeń z pewnością wzrośnie. Jak wynika ze wstępnej analizy dodatkowych materiałów dowodowych, którymi dysponujemy, to wierzchołek góry lodowej — twierdzi Dorota Liszka. — Spółka FoodCare nie otrzymała do tej pory żadnego dokumentu potwierdzającegozłożenie pozwu, a bez zapoznania się z nim odnoszenie się do jakichkolwiek doniesień czy formułowanych zarzutów jest bezzasadne — uważa Wiesław Włodarski, prezes FoodCare. Jego zdaniem, to wyniki Blacka skłaniają konkurencję do takich działań.

— Tiger od momentu przejścia pod skrzydła konkurencji nie zbliżył się do wyników Blacka [każda spółka inaczej definiuje rynek i podaje inne dane na temat udziałów — przyp. red.]. Spodziewam się, że właśnie to jest powodem działań rywala. Chce on skupić uwagę mediów na swoim produkcie — mówi prezes FoodCare.

Dlaczego dopiero teraz Maspex włączył się do sądowej gry?

— Od momentu nawiązania współpracy z Dariuszem Michalczewskim i fundacją Równe Szanse doskonale wiedzieliśmy, że pomimo prawomocnych zakazów sądowych spółka FoodCare nadal bezprawnie prowadziła sprzedaż napojów z oznaczeniem Tiger. Nie zdawaliśmy sobie natomiast sprawy z tego, na jak dużą skalę. Zasięg tych działań miał bardzo istotny wpływ na efekty naszej sprzedaży i dlatego będziemy domagać się pokrycia szkody, którą w wyniku bezprawnych działań ponieśliśmy. Sądowe procesy umożliwiającedochodzenie wyrównania tej szkody zostały już prawomocnie zakończone, co powinno przyczynić się do szybkiego rozstrzygnięcia naszej sprawy — mówi rzecznik Grupy Maspex Wadowice.

Efekty sądowej wojny

Chodzi o grudniowe rozstrzygnięcia sądu w Gdańsku, które — jak przekonywał Dariusz Michalczewski — ostatecznie i jednoznacznie potwierdza, że spółka Wiesława Włodarskiego korzystała bezprawnie z oznaczenia Tiger po zakończeniu współpracy z jego fundacją. FoodCare kontrował, że informacje o „definitywnych rozstrzygnięciach” są przedwczesne, bo toczą się jeszcze postępowania, a byłemu bokserowi „zależy jedynie na podgrzaniu atmosfery i wywieraniu presji za pośrednictwem mediów na opinię publiczną oraz wymiar sprawiedliwości”. Sama pozycja marki, zdaniem FoodCare, to efekt poniesionych przez nią wielomilionowych nakładów, a także „lat pracy, doświadczenia i energii”. Na razie Dariusz Michalczewski domagał się od FoodCare 32 mln zł: 10 mln zł „z tytułu zaległego wynagrodzenia z umowy promocyjnej” (tu zapadł wyrok po jego myśli, ale FoodCare przysługuje odwołanie) i 22 mln zł „z tytułu bezprawnego korzystania z oznaczenia Tiger po rozwiązaniu umowy licencyjnej”. Na tym, jak zapewniał bokser, roszczenia finansowe się nie skończą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy