Mastercard zmieni smartfon w terminal płatniczy

opublikowano: 30-08-2017, 18:26
aktualizacja: 30-08-2017, 18:27

Telefon i terminal płatniczy w jednym? Mastercard startuje z pilotażowym projektem, w ramach którego rachunek będzie można uiścić przykładając kartę płatniczą do smartfona.

Polacy są otwarci na innowacje w handlu i w finansach – przypomina Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe. To jeden z powodów, dla którego właśnie w Polsce firma będzie testować nowy system płatniczy. Rozwiązanie wyposaża smartfon w funkcję terminala płatniczego - płatności dokonywane będą poprzez zbliżenie karty płatniczej do telefonu. 

Rozwiązanie wykorzystuje opatentowaną technologię i system firmy Mobeewave, reprezentowanej w Polsce przez OT-Morpho. W ramach pilotażu zostaną one zintegrowane z urządzeniami Samsung Galaxy S7, które w pierwszej fazie testów trafią do 200 małych i średnich przedsiębiorców w kraju. W przyszłości właśnie w tej grupie sprzedawany mógłby być produkt (opcja np. dla małych, osiedlowych sklepików, straganiarzy, osób handlujących na bazarkach). 

Testy potrwają rok, rozpoczną się jesienią. W fazie pilotażowej za pośrednictwem systemu będzie można realizować transakcje o wartości do 50 zł (limit płatności bez konieczności autoryzacji kodem PIN). Nad projektem będą dodatkowo czuwać agenci rozliczeniowi Elavon i Polskie ePłatności.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, a opublikowanych w marcu 2017 r., wynika, że w przypadku 36 proc. przedsiębiorców powodem rezygnacji z rozliczeń w formie płatności kartowych lub mobilnych były związane z nimi koszty. A według Narodowego Banku Polskiego na krajowym rynku aktywnych jest obecnie 29,4 mln kart płatniczych z funkcją zbliżeniową. W Polsce działa 514 tys. terminali zbliżeniowych (stanowią 91 proc. wszystkich terminali akceptujących płatności bezgotówkowe).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu