Matematyczne szanse na awans Polaków

opublikowano: 21-06-2018, 22:00

Wielkie oczekiwania wobec polskiej reprezentacji udzieliły się również ekonomistom. Po prognozach wyniku meczu Polski z Senegalem spuścili nieco z tonu

W spotkaniach pierwszej kolejki w „polskiej” grupie na piłkarskich mistrzostwach w Rosji ekonomiści największych działających w Polsce banków zakładali zdecydowane zwycięstwo Kolumbii nad Japonią i nieco bardziej wyrównaną konfrontację biało-czerwonych z Senegalczykami. Mediana prognoz, którą opublikowaliśmy przed meczem na podstawie ankiet rozesłanych do analityków, przewidywała wynik 2-1 dla Polski oraz 2-0 dla Kolumbii.

Rzeczywistość brutalnie zweryfikowała Mundialowy Konsens „PB”. Jedynie ekonomistom Raiffeisen Polbanku udało się zgadnąć wynik meczu Kolumbia — Japonia. W spotkaniu Polska — Senegal porażkę podopiecznych Adama Nawałki obstawił jedynie zespół ekonomistów Banku Pocztowego.

„Jakoś nie potrafimy się cieszyć z trafności tej prognozy” — przyznali po meczu na Twitterze.

Niewykluczone, że pozostali analitycy padli ofiarą zjawiska, które w teorii inwestowania nazywane jest z angielska „home bias”. To fenomen polegający na tym, że inwestorzy ponad miarę przywiązują się do aktywów lokalnych lub takich, które znają. I chyba na ten błąd wzięli poprawkę w kolejnej rundzie prognoz. Widać w niej bowiem wyraźnie mniejszy entuzjazm co do szans Polaków w starciu z reprezentacją Kolumbii w najbliższą niedzielę. Z Mundialowego Konsensu „PB” wynika, że Polska zremisuje z nią 1-1. Takim samym stosunkiem ma zakończyć się drugi mecz w grupie H, czyli Japonia — Senegal. Gdyby makroekonomiści tym razem mieli rację, sytuacja punktowa naszej drużyny skomplikowałaby się jeszcze bardziej. Polaków czekałby kolejny „mecz o wszystko”, tym razem z Japonią. Musieliby nie tylko go wygrać, ale również liczyć na to, że Kolumbijczykom powinie się noga w meczu z Senegalem lub też wygrają go gorszą różnicą bramek. W przypadku identycznych wyników liczyć się będzie klasyfikacja fair play, a gdyby także ona nie przyniosła rozstrzygnięcia — odbędzie się losowanie. Ale akurat wiarę w matematyczne szanse na wyjście z grupy polscy kibice znają dosyć dobrze. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Sołtys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu