Czytasz dzięki

Mazowsze otwiera unijny skarbiec

opublikowano: 07-05-2015, 00:00

Fundusze UE: Pierwsze nabory z unijną kasą, również dla firm, odbędą się jesienią. Prawdziwy wysyp konkursów dla przedsiębiorców nastąpi w przyszłym roku

Wczoraj światło dzienne ujrzał przyjęty we wtorek harmonogram tegorocznych konkursów z dotacjami na Mazowszu. To oznacza, że potencjalni beneficjenci mogą zacząć przygotowania do zmagań o kasę z Brukseli.

Warto się postarać, bo w tym roku województwo ma do podziału aż 215,9 mln EUR, czyli ok. 870 mln zł. Przypomnijmy, że budżet całego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) to 2,08 mld EUR. Pierwsze konkursy ruszą we wrześniu. Pod koniec roku wystartują też nabory wspierające firmy.

— To jest wstępny harmonogram konkursów na ten rok. Może być on jeszcze modyfikowany, ale najważniejsze jest, aby ruszyć z naborem na przedsięwzięcia, które w tej chwili nie mają żadnych formalnych przeszkód — mówi Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

Od B+R…

W nowym RPO szczególny nacisk będzie położony na wsparcie sektora MSP, innowacyjność oraz zastosowanie efektów badań w biznesie. Temu będzie poświęcony pierwszy konkurs dla firm. W ramach działania 1.2 „Działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw” przedstawiciele biznesu będą mogli sięgnąć łącznie po 5 mln EUR.

— Do zdobycia są bony na projekty badawczo-rozwojowe. Dzięki nim przedsiębiorcy będą mogli rozpocząć współpracę z jednostkami naukowymi i zdobyć doświadczenie w działalności B+R. Maksymalna wysokość bonu będzie wynosiła 50 tys. EUR, a konkurs rozpocznie się w ostatnim kwartale tego roku — mówi Mariusz Frankowski, p.o. dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, która zajmie się wdrażaniem programu.

…do ZIT

Jedną z nowinek nowej perspektywy są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT).

— To mechanizm stworzony dla Warszawy i obszaru funkcjonalnego wokół stolicy. Na wspólne przedsięwzięcia realizowane w ramach ZIT przeznaczonych jest w sumie 165 mln EUR. Jeszcze w tym roku przeprowadzony zostanie nabór dotyczący np. tworzenia dróg rowerowych na terenie tzw. Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Ale będziemy wspierali także inne obszary — mówi Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa.

Jednym z takich obszarów będzie „rozwój potencjału innowacyjnego i przedsiębiorczości”. W ramach poddziałania 3.1.1. „Rozwój MSP w ramach ZIT” przeprowadzony zostanie nabór projektów, które będą miały na celu uporządkowanie i przygotowanie terenów inwestycyjnych w celu nadania im nowych funkcji gospodarczych. O 5 mln EUR zawalczą jednostki samorządu z porozumieniagmin Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego dotyczącego realizacji ZIT.

Na rozpoczęcie naboru będą jednak musiały poczekać do ostatniego kwartału 2015 r. Szansę na granty samorządowcy i ich stowarzyszenia dostaną także w poddziałaniu 3.1.2 „Rozwój MSP”. Tu jednak pula będzie znacznie wyższa — aż 21,3 mln EUR. Ta kwota czeka na projekty zakładające przygotowanie terenów inwestycyjnych do nowych funkcji biznesowych.

Preludium przed 2016 r.

Warto wspomnieć o projektach pozakonkursowych, które będą realizowane na długo przed pierwszymi naborami. Jest wśród nich inicjatywa samorządu województwa — projekt integrujący istniejące instytucje otoczenia biznesu, zwłaszcza sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Na stworzenie dla MSP kompleksowej oferty wspierającej te firmy w rozwoju przeznaczono prawie 7,83 mln EUR.

— To dopiero początek, jeśli chodzi o konkursy wspierające firmy. Znacznie więcej naborów przeprowadzimy w przyszłym roku. Będzie można zdobyć pieniądze m.in. na badanie i rozwój, innowacje oraz rozszerzenie działalności firmy poza granice Polski. Nie ogłaszaliśmy tych konkursów w tym roku, bo przygotowania rozporządzeń związanych z pomocą publiczną są na zbyt wczesnym etapie. Wolimy jeszcze na nie poczekać, a za kilka miesięcy wszystko będzie gotowe do konkursów — mówi Mariusz Frankowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane