Mazury pachną benzyną i kasą

Łukasz Ostruszka,Rafał Białkowski
opublikowano: 25-06-2009, 07:20

200 tys. widzów przyciągnie na Mazury tegoroczny samochodowy Rajd Polski. Każdy zostawi sporo gotówki.

Mikołajki nie muszą jak inne polskie miasta wypatrywać pieniędzy z piłkarskiego EURO 2012. Dziś rusza tam Rajd Polski, który w tym roku jest eliminacją Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC). Na Mazury zjechali najlepsi kierowcy i tysiące fanów. Impreza potrwa tylko trzy dni, ale w przeciwieństwie do innych wielkich wydarzeń sportowych jest cykliczna, co oznacza, że w myśl przepisów za dwa lata będzie ponownie rundą WRC. I Mazury znów zarobią.

— Liczymy, że odwiedzi nas około 200 tys. osób — mówi Stella Hałaburda, odpowiedzialna za promocję w mikołajskim magistracie.

Oprócz Polaków będą to rozkochani w rajdach Finowie i Szwedzi. Większość miejsc w pobliskich hotelach i ośrodkach agroturystycznych zarezerwowano już dawno, sporą część zajęli właśnie Skandynawowie. Kibice to dla restauratorów, hotelarzy i handlowców żyła złota.

Joanna Wróbel, sekretarz gminy Mikołajki, oblicza: każdy kibic wyda przynajmniej 40 zł dziennie na nocleg, do tego dochodzą posiłki, pamiątki i inne atrakcje. To bardzo ostrożne szacunki, bo trudno teraz znaleźć nocleg poniżej 100 zł. Szczególną popularnością cieszy się wynajem sprzętu pływającego, fani łączą śledzenie zmagań kierowców z halsowaniem po jeziorach.

— W poprzednich latach ludzie z branży turystycznej traktowali rajd jako pierwszy w sezonie zastrzyk pieniędzy — mówi Joanna Wróbel.

Wtedy impreza była tylko eliminacją mistrzostw Europy i startowała na początku czerwca, czyli jeszcze przed otwarciem sezonu wakacyjnego na Mazurach.

Ile kosztowało przygotowanie całego rajdu, organizatorzy nie chcą podać. Środowisko rajdowe spekuluje, że przygotowania imprezy pochłonęły 15-25 mln zł.

Więcej w czwartkowym Pulsie Biznesu.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka,Rafał Białkowski

Polecane