mBank pesymistycznie o rynku akcji

opublikowano: 11-03-2020, 22:00

Skutki ekonomiczne koronawirusa będą bardziej długotrwałe, niż zakładają inwestorzy, przewidują eksperci biura maklerskiego mBanku.

Ekonomiści instytucji obniżyli kilka dni temu prognozę dynamiki PKB w Polsce do 1,6 z 2,8 proc., pełni obaw o przyszłość są też eksperci biura maklerskiego.

„Pomimo silnego spadku indeksów pozostajemy negatywnie nastawieniu do rynku akcji. Skutki ekonomiczne rozprzestrzeniania się COVID-19 będą bardziej długotrwałe, niż zakładają inwestorzy. Niepewność utrzyma się jeszcze przez kilka tygodni, a kolejne obniżki stóp procentowych nie zmienią sytuacji” — uważa Michał Marczak, odpowiedzialny w biurze maklerskim mBanku za strategię.

W raporcie wymieniono banki jako sektor, na którego wycenie obawy o skutki koronawirusa odcisnęły piętno.

„Obecnie indeks WIG-Banki notowany jest z większym dyskontem do wartości księgowej niż podczas krachu w 2008 r. W Europie rosną obawy przed kolejnymi cięciami stóp procentowych pogrążających efektywność banków. Niemniej jednak uważamy, że ostatnie spadki dyskontują znacznie więcej niż chwilowe spowolnienie. Na chwilę obecną przeważamy bardziej defensywne spółki, takie jak Bank Handlowy, Komercni Banka i PZU. Ze względu na wycenę oraz dywidendę dość interesującotakże wyglądają PKO BP oraz Erste Group” — podano.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda zapowiedział wyjście z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych.

— Liczę na współpracę wszystkich instytucji odpowiedzialnych za rynek finansowy — napisał Andrzej Duda na Twitterze, co przyczyniło się do pogłębienia przeceny giełdowych banków.

Ale nie tylko sektor finansowy jest pod presją. BM mBanku wymienia spółki przemysłowe jako te, które mogą ucierpieć ze względu na zagrożone dostawy z Azji i negatywny wpływ koronawirusa na popyt.

„Wzrost zakażeń uderzy w sprzedaż aut i mebli, więc unikalibyśmy mocno zadłużonych Boryszewa i Forte. Wzrost produkcji w Azji powinien odbudować popyt na metale (zamykamy negatywną rekomendację na KGHM” — napisano w raporcie.

Eksperci radzą wykorzystać korektę do akumulowania akcji CCC, LPP i VRG (w dwóch ostatnichprzypadkach ze względu na mocny bilans i kontynuację poprawy wyników). Nie spodziewają się przy tym, by sektor TMT (z wyłączeniem mediów) reagował na ryzyko koronawirusa w takim samym stopniu jak szeroki rynek. Analitycy BM mBanku podtrzymali pozytywne podejście do Orange Polska i Playa oraz Asseco SEE i Asseco BS.

Do beneficjentów niższych cen surowców zaliczono polskie spółki chemiczne (Ciech, Grupa Azoty), którym ponadto powinien sprzyjać korzystniejszy bilans produkcji nawozów i sody na świecie wskutek niższej produkcji w Azji. Po tym jak mocno spadły kursy spółek paliwowych, eksperci zdecydowali się zamknąć negatywne rekomendacje dla PKN Orlen i Grupy Lotos.

„Przy słabych bieżących odczytach marż modelowych, ryzyka dla prognoz nadal pozostają jednak po stronie negatywnej, ale jeszcze za wcześnie na dalsze rewizje” — dodano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane