mBank podał wyniki za III kwartał 2019

opublikowano: 31-10-2019, 07:07

Zysk netto przypadający na akcjonariuszy mBanku wyniósł w trzecim kwartale 353,9 mln zł. To o 6,7 proc. więcej niż w poprzednim kwartale i o 21 proc. więcej niż rok temu.

Rezultat jest też nieco lepszy od oczekiwań analityków. Konsens prognoz wg PAP Biznes wynosił 338,9 mln zł. 

Cezary Stypułkowski, prezes mBanku
Zobacz więcej

Cezary Stypułkowski, prezes mBanku Fot. ARC

Wynik odsetkowy banku wzrósł r/r o 17,9 proc. do 1,064 mld zł, a wynik z prowizji o 4 proc. do 248 mln zł. Koszty banku zwiększyły się o 2,1 proc. do 543 mln zł, a saldo rezerw o 35 proc. do 249 mln zł. 

Narastająco po trzech kwartałach zysk netto to 849,6 mln zł.

Bank podał, że zwiększył poziom rezerw związanych z klauzulami indeksacyjnymi w umowach kredytowych w CHF z 66,1 mln zł na dzień 30 czerwca 2019 roku do 132,2 mln zł na dzień 30 września 2019 roku. 

"Grupa uważnie obserwuje wyniki orzeczeń sądowych w postępowaniach sądowych dotyczących kredytów hipotecznych i mieszkaniowych we frankach szwajcarskich, w tym wpływ orzeczenia TSUE (...). Ponieważ polskie sądy wydały zbyt mało wiążących wyroków od daty orzeczenia TSUE, Grupa nie była w posiadaniu wystarczających informacji, aby ocenić zmianę wyniku tych postępowań prawnych" - podano w raporcie.

W odniesieniu do wyroku TSUE w sprawie zwrotu kosztów wcześniej spłaconych kredytów konsumenckich, mBank utworzył rezerwę na potencjalne koszty w wysokości 15,2 mln zł. 

"Orzeczenie to wpłynie na przyszłe rozliczenia z klientami, którzy przedterminowo spłacą kredyty konsumenckie. Bank, podobnie jak inne podmioty sektora, jest w trakcie analizy faktycznych skutków wyroku TSUE dla prowadzonej działalności biznesowej i sytuacji finansowej" - dodano.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy