ING BSK podał wyniki za III kwartał 2019

opublikowano: 31-10-2019, 07:23

ING BSK zanotował 414,8 mln zł zysku w III kwartale 2019 r. To o 10 proc. więcej niż rok temu, ale jednocześnie o 8 proc. mniej od konsensu prognoz analityków, ankietowanych przez PAP Biznes.

Wynik odsetkowy banku wzrósł o 17 proc. do 1,12 mld zł, a wynik z prowizji o 8 proc. do 340 mln zł. Koszty zwiększyły się o 5 proc. do 604 mln zł. Saldo rezerw to -180 mln zł (+35 proc. r/r). 

Brunon Bartkiewicz, prezes ING BSK
Fot. Marek Wiśniewski

W raporcie zarząd banku skomentował wyrok TSUE, dotyczący kredytów we frankach.

"W ocenie Banku wyroki sądów krajowych w tych sprawach mogą być nadal różne. Wyrok TSUE nie rozstrzyga bowiem wszystkich kwestii związanych z kredytami indeksowanymi do CHF, daje on sądom polskim jedynie ogólne wytyczne dotyczące wybranych kwestii związanych z rozstrzyganiem tego typu spraw, a zatem to ostatecznie sądy krajowe będą zobowiązane oceniać okoliczności każdej konkretnej sprawy i rozstrzygać według prawa krajowego. Wobec powyższego, brak jest obecnie przesłanek wpływających istotnie na ocenę prawdopodobieństwa co do wyrokowania w konkretnych sprawach, branego pod uwagę przez Bank w procesie tworzenia rezerw zgodnie z MSR 37 oraz MSSF 9." - podano.

Więcej konkretów jest w odniesieniu do drugiego wyroku TSUE - dotyczącego kosztów wcześniej spłaconych kredytów konsumenckich. Bank utworzył w III kwartale rezerwę w wysokości 17 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane