Audytorzy mogą zalecić bankom konserwatywne podejście do kredytów CHF

opublikowano: 31-10-2019, 13:45

Wśród audytorów przeważają opinie, że banki powinny podejść do tematu kredytów frankowych z perspektywy całego portfela, a nie poszczególnych spraw, które trafiły do sądów, powiedział na konferencji prasowej Brunon Bartkiewicz, szef ING Banku Śląskiego.

Mimo że w przypadku ING portfel kredytów frankowych jest relatywnie niewielki, to prezes odniósł się także do tego tematu. Z jego słów wynika, że jeśli na wniosek audytorów banki podejdą konserwatywnie do tematu, to odpisy dotyczyć będą całego portfela, aby odzwierciedlić potencjalne pozwy, a nie tylko te, które już znalazły się w sądzie. 

Audytorzy wciąż nie przedstawili stanowiska, jak w czasie księgować tego typu rezerwy, a także jakich parametrów użyć przy szacowaniu wielkości odpisów.

ING odpisał ponad połowę wartości kredytów, które stanowią przedmiot sporów sądowych. To podejście wyjątkowe na tle branży (w mBanku odpis to około jedna szósta). 

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy