MCI przytyje o 270 mln zł

Czeski Rockaway Capital przelicytował wszystkich i kupuje właściciela Travelplanet.pl. MCI powinien sfinalizować transakcję jeszcze w tym kwartale.

Czeski Rockaway Capital finalizuje umowę kupna portalu turystycznego Invia.pl, lidera rynku e-travel w regionie należącego w ponad 80 proc. do funduszu MCI. Złożył już wniosek do urzędu antymonopolowego naszych południowych sąsiadów. — Transakcja powinna zostać podpisana w pierwszym kwartale — mówi jeden z naszych rozmówców, proszący o zachowanie anonimowości. Rockaway Capital to fundusz private equity inwestujący w spółki z obszaru nowych technologii, najchętniej z globalnymi ambicjami. Został założony przez Jakuba Havrlanda, który wcześniej otworzył kilka spółek działających w internecie (m.in. bezrealitky.cz). Pod koniec ubiegłego roku dopiął transakcję kupna e-comerce’owego Netretail Holdings za 200 mln EUR od Naspersa, właściciela Allegro. Rockaway chce osiągnąć 1 mld EUR przychodów z e-commerce w ciągu kilku lat. Invia.pl, która zajmuje się sprzedażą wyjazdów turystycznych, rezerwacją hoteli i biletów lotniczych przez internet, świetnie się wpisuje w tę strategię. Nie udało się nam uzyskać komentarza MCI i Rockaway Capital.

Cierpliwość popłaca

Transakcja, prowadzona przez bank inwestycyjny Rothschild, ciągnęła się tak długo, że większość obserwatorów straciła nadzieję, że kiedykolwiek się dopnie. Jednak MCI cierpliwie czekało na odpowiednią cenę i udało się. Rockaway Capital, który pojawił się stosunkowo późno w negocjacjach, przelicytował wszystkich. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zapłaci za portal 325 mln zł. To daje 270 mln zł wpływów do spółki Tomasza Czechowicza. Będzie to rekordowa inwestycja MCI — fundusz kupił połowę udziałów w Invii w 2008 r. za 10 mln zł, a do tej pory zainwestował w nią prawie 50 mln zł (dane za raportem analitycznym Banku Millennium). Na koniec 2014 r. MCI wyceniało Invię w księgach na 145,8 mln zł. MCI mocno rozwinęło spółkę, m.in. kupiło NetTravel, mocny na rynku czeskim i słowackim portal, weszło na rynek rosyjski oraz skonsolidowało ją z polskim Travelplanet.pl, w którym ma 88 proc. udziałów. O ile Invia jest rentowna, Travelplanet miał 2,1 mln zł straty za trzy kwartały 2015 r. — Rockaway kupuje spółkę mocną na rynku czeskim, ale to polski rynek ma największe perspektywy — mówi jeden z naszych rozmówców, zbliżony do spółki.

Duży potencjał

Polski rynek turystyczny ma duży potencjał wzrostu. Wystarczy analiza reprezentatywnych dla rynku danych dotyczących przewozów czarterowych. W 2015 r. z czarterów skorzystało w Polsce 1,86 mln osób (dane za Travel Data), czyli niecałe 5 proc. populacji. W Czechach ponad dwa razy więcej, a Europie Zachodniej — aż cztery razy. — W Polsce płace realne rosną bardzo szybko, co będzie się przekładało na zwiększone wydatki na turystykę. Rozwój turystyki zagranicznej będzie też napędzała obniżka cen wycieczek zagranicznych ze względu na spodziewany spadek kursu złotego. Choć należy pamiętać, że część turystów zawsze wybierze polski Bałtyk — Andrzej Betlej, współzałożyciel Travel Data. W ostatnim czasie na polskim rynku e-podróży dużo się dzieje. Silna w internecie Wirtualna Polska kupiła pod koniec grudnia Wakacje.pl za 84 mln zł. Sebastian Mikosz, były prezes LOT, zasiadł za sterami serwisu internetowego eSKY.pl, specjalizującego się w sprzedaży biletów lotniczych i usług turystycznych przez internet. Podróże to jeden z obszarów, w których online może mocno wypchnąć z rynku tradycyjnych sprzedawców usługi. Jest lepiej, szybciej i taniej.

— Internet pozwala na kupno podróży w sposób bardzo komfortowy i atrakcyjny cenowo. Cieszę się, że inwestorzy zauważyli tę branżę. Przez lata nie najlepsze wyniki Travelplanet negatywnie wpływały na jej obraz. Ostatnie transakcje mogą otworzyć drogę do dalszej konsolidacji rozdrobnionego rynku — mówi Michał Wrodarczyk z Fru.pl. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska, KAJ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane