Media: Czesi chcą inwestować w Polsce

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-03-2005, 12:25

Czeska rządowa agencja Czech Trade, promująca czeskie firmy i produkty, coraz aktywniej zachęca czeskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce - podał w poniedziałek czeski dziennik "Pravo". Według gazety, Polska uważana jest za "największy rynek w środkowej i wschodniej Europie", gdzie istnieją coraz lepsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej.

Czeska rządowa agencja Czech Trade, promująca czeskie firmy i produkty, coraz aktywniej zachęca czeskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce - podał w poniedziałek czeski dziennik "Pravo". Według gazety, Polska uważana jest za "największy rynek w środkowej i wschodniej Europie", gdzie istnieją coraz lepsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej.  

    W ocenie agencji Czech Trade, dla czeskich przedsiębiorców perspektywiczny i rokujący największe nadzieje na sukces, może być polski przemysł rolno-spożywczy, drzewny, maszyn budowlanych, materiałów budowlanych oraz technologii ekologicznych w tym zwłaszcza oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody.

    Dziennik podkreślił, że wielkie firmy ponadnarodowe mają już swoje przedstawicielstwa w Polsce, które dynamicznie się rozwijają. Jednak - jak zauważa gazeta - przedsiębiorcy napotykają w Polsce na pewne trudności. Największą przeszkodą, zdaniem gazety, jest bardzo zły stan dróg. "Brakuje autostrad, które łączyłyby się z międzynarodowymi trasami komunikacyjnymi" - napisało "Pravo".

    "Polski rząd od lat obiecuje zmianę sytuacji, ale ciągle zmieniają się koncepcje i do niezbędnych inwestycji w dziedzinie infrastruktury nie doszło. Obecnej sytuacji przez dłuższy czas utrzymać się nie da, bowiem stanowi już zbyt poważną barierę w rozwoju logistyki" - ocenia dziennik.

    Przypomina, że w bardzo złym stanie znajdują się w Polsce także zasoby mieszkaniowe oraz placówki służby zdrowia, podkreślając, że dla czeskich firm może to być w przyszłych latach okazja do walki o lukratywne zamówienia.

    Poza wielkimi firmami czeskimi, które działają już w Polsce (Skoda, Pilsner Urquell) w ostatnim czasie działalność rozpoczęło już kilka mniejszych czeskich firm produkujących m.in. galanterie kosmetyczną, kosmetyki, artykuły chemii gospodarczej oraz artykuły spożywcze o podwyższonej żywotności.

    Wejściem na polski rynek zainteresowane są czeskie giganty gospodarcze m.in. Czeskie Zakłady Energetyczne (CzEZ), które chcą uczestniczyć w prywatyzacji polskiego sektora energetycznego oraz Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie, zainteresowane kupnem polskich kopalń.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Media: Czesi chcą inwestować w Polsce