Medycyna zarobi na zmianach klimatu

Zmiany klimatyczne w znacznym stopniu przyczynią się do wzrostu wydatków na ochronę zdrowia w najszybciej rozwijających się gospodarkach — twierdzi bank HSBC

W zaliczanych do gospodarek wschodzących 11 spośród krajów grupy G20 wydatki na ochronę zdrowia wzrosną do 2050 r. pięciokrotnie, przewidują specjaliści brytyjskiej grupy finansowej. Sięgną 9,8 bln USD rocznie, a znaczący wpływ na to — obok starzenia się społeczeństw i wzrostu gospodarczego — będą miały zmiany klimatyczne. Wzrost średnich temperatur będzie przekładał się m.in. na wyższe ryzyko alergii, udarów, odwodnienia, problemów oddechowych i wystąpienia szeregu innych chorób. „Oznaki zmian klimatycznych już teraz są dobrze widoczne. Oprócz wyższych temperatur globalne ocieplenie oznacza nasilenie skrajnych zjawisk pogodowych i zmienność dostępności bieżącej wody” — zauważają autorzy raportu.

Globalne wydatki na ochronę zdrowia rosły w ostatnich 10 latach w tempie
średnio 5 proc. rocznie, a ich solidna dynamika powinna się utrzymać także w
przyszłości — mówi Sławomir Kościak, zarządzający PZU TFI.
Zobacz więcej

ROSNĄCY RYNEK:

Globalne wydatki na ochronę zdrowia rosły w ostatnich 10 latach w tempie średnio 5 proc. rocznie, a ich solidna dynamika powinna się utrzymać także w przyszłości — mówi Sławomir Kościak, zarządzający PZU TFI. Szymon Łaszewski

Prognozy HSBC podkreślają wagę zrównoważonego wzrostu gospodarczego. W przeciwnym razie owoce rozwoju zostaną pochłonięteprzez koszty związane z szeroko rozumianymi skutkami zanieczyszczenia i zmian klimatycznych, ostrzegają specjaliści HSBC. Takie myślenie nie pozostaje bez wpływu na branżę zarządzania aktywami, gdzie w ostatnich latach na popularności zyskują koncepcje etycznego inwestowania. Niektóre fundusze wykluczają z kręgu swojego zainteresowania spółki i branże, których działalność wiąże się z negatywnymi konsekwencjami nie tylko środowiskowymi, ale też np. społecznymi. Według ich argumentacji z jednej strony utrudnia to finansowanie szkodliwych z punktu widzenia społeczeństw projektów, takich jak chociażby budowa elektrowni węglowych, a z drugiej nie niesie ze sobą znacząco niekorzystnego wpływu na stopy zwrotu.

W raporcie HSBC można też znaleźć wskazówki, w jaki sposób zmiany klimatyczne przekładają się na okazje dla inwestorów. Jego autorzy wytypowali 27 produktów, na które popyt może wzrosnąć w związku z działaniami łagodzącymi negatywny wpływ zmian klimatycznych. Znaczna część przyrostu wydatków popłynie do sektora ochrony zdrowia. Zdaniem Sławomira Kościaka, zarządzającego funduszem PZU Medyczny, wpływ czynników klimatycznych na perspektywy tej branży jest jednak trudny do oszacowania.

— Tendencję wzrostu wydatków na ochronę zdrowia, którą obserwuje się praktycznie we wszystkich gospodarkach i niezależnie od fazy cyklu koniunkturalnego, przypisuje się głównie zmianom demograficznym i wzrostowi zamożności ludności krajów rozwijających się. Względy środowiskowe mają z pewnością znaczenie, ale trudno jest je przedstawić na twardych danych — zauważa Sławomir Kościuk.

Według specjalisty czynniki środowiskowe przekładają się na zwiększone wydatki na ochronę zdrowia dopiero w długim terminie. W perspektywie kilku kwartałów — kilku lat dynamika przychodów z poszczególnych grup terapeutycznych zależy przede wszystkim od postępu technologicznego i rejestracji nowych leków. Prognozuje się, że w latach 2019-23 najszybciej rosnącymi segmentami medycyny będą onkologia, diabetologia i choroby autoimmunologiczne z tempem wzrostu wartości rynku w przedziale 6-10 proc., podczas gdy wzrost w kategorii chorób układu oddechowego sięgnie 2-5 proc. Niemniej postępujące zanieczyszczenie środowiska bez wątpienia wpływa na wzrost zachorowalności,tym samym zwiększając potencjał rynkowy poszczególnych leków. — Cykl w rozwoju terapii jest bardzo długi, więc obecne tendencje wynikają z decyzji podjętych przez branżę 10 lat temu i od tego, gdzie rzeczywiście udało się opracować nowe, przełomowe terapie — tłumaczy Sławomir Kościak, zaznaczając jednocześnie, że stopień, w jakim branża medyczna zyska na wzroście rynku, będzie uzależniony od pozostających w rękach polityków kwestii regulacyjnych.

Tymczasem jako tego, kto na skutkach zmian klimatycznych może stracić najwięcej, HSBC wskazuje rządy. Wzrost kosztów opieki zdrowotnej w znacznej mierze obciąży finanse publiczne poszczególnych krajów, co jednak może wywierać coraz większą presję na zmiany w finansowanych w większości przypadków ze środków publicznych systemach. Swoje szacunki HSBC opiera na założeniu, że do 2050 r. udział wydatków na ochronę zdrowia w PKB omawianych krajów wzrośnie z obecnie notowanych 5 do 8,4 proc., a liczba ludności w wieku powyżej 65 lat podwoi się w skali globu.

Sprawdź program "Venture Capital Forum", 10 grudnia 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu