Medyczna elita kontra Japonia

opublikowano: 19-07-2015, 22:00

Deutsche Bank przyjmuje zapisy na dwa produkty inwestycyjno- -ubezpieczeniowe. Każdy dla trochę innego klienta.

135 proc. O tyle przez ostatnie 3 lata urósł indeks Nikkei 225.

1,5 proc. Taka jest opłata wstępna w obu nowych produktach DB.

Na skali, pokazującej skłonność do ryzyka, sam oferujący umieścił DB Gwarancję Top Japan na pozycji 2 (w skali 1-6), a DB Gwarancję Medyczną Elitę na pozycji 3. Są to więc produkty sprzedawane jako umiarkowanie bezpieczne i choć oba w nazwie mają słowo „gwarancja”, to nie jest ona jednakowa. W strukturze japońskiej wynosi 100 proc., w medycznej — 95 proc., za co ceną jest różny współczynnik partycypacji w zysku (odpowiednio — 20-50 proc. i 100 proc.). Oba produkty mają składnik ubezpieczeniowy w postaci indywidualnego ubezpieczenia na życie i dożycie oraz mają trzyletni horyzont inwestycyjny.

Minimalna składka jednorazowa to 2 tys. zł, a opłata wstępna 1,5 proc. Dla pierwszej ze struktur instrumentem bazowym do obliczenia premii jest indeks Nikkei225, którego wartość będzie obserwowana sześciokrotnie. Wyciągnięta z obserwacji średnia posłuży do policzenia ewentualnej stopy zwrotu, która przemnożona zostanie przez współczynnik partycypacji (niestety — jak zwykle w tego typu produktach jest on podawany już po zakończeniu zapisów).

Jeśli, przykładowo, stopa zwrotu z wartości indeksu wyniesie 10 proc., premia dla inwestora wynosić będzie od 2 do 5 proc. DB Gwarancja Medyczna Elita ma identyczną część ubezpieczeniową,natomiast część inwestycyjna to koszyk sześciu spółek… farmaceutycznych, takich jak Bayer czy AstraZeneca. Sposób obliczania premii jest pozornie prosty — każda ze spółek ma tę samą wagę, a obserwacje kursu będą tylko dwie — na początek i koniec okresu inwestycji. Szkopuł w tym, że ewentualne zwyżka kursu zostanie ograniczona od góry do 18-26 proc. (ta wartość również zostanie określona po zamknięciu subskrypcji), a od dołu do minus 10 proc. Zapisy trwają do 27 lipca, a przy wcześniejszej rezygnacji trzeba będzie uiścić opłatę za wykup w wysokości 1 proc. składki zainwestowanej. Nie obowiązuje również wówczas ochrona kapitału. Forma polisy na życie, w którą opakowana jest inwestycja, daje ochronę ubezpieczeniową na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej, a świadczenie wypłacane jest osobie uprawnionej bez postępowania spadkowego i podatku od spadków i darowizn. Premia z inwestycji opodatkowana jest jednak na normalnych zasadach (19-procentowy podatek od zysków kapitałowych). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane