Czytasz dzięki

Medyczna elita kontra Japonia

opublikowano: 19-07-2015, 22:00

Deutsche Bank przyjmuje zapisy na dwa produkty inwestycyjno- -ubezpieczeniowe. Każdy dla trochę innego klienta.

135 proc. O tyle przez ostatnie 3 lata urósł indeks Nikkei 225.

1,5 proc. Taka jest opłata wstępna w obu nowych produktach DB.

Na skali, pokazującej skłonność do ryzyka, sam oferujący umieścił DB Gwarancję Top Japan na pozycji 2 (w skali 1-6), a DB Gwarancję Medyczną Elitę na pozycji 3. Są to więc produkty sprzedawane jako umiarkowanie bezpieczne i choć oba w nazwie mają słowo „gwarancja”, to nie jest ona jednakowa. W strukturze japońskiej wynosi 100 proc., w medycznej — 95 proc., za co ceną jest różny współczynnik partycypacji w zysku (odpowiednio — 20-50 proc. i 100 proc.). Oba produkty mają składnik ubezpieczeniowy w postaci indywidualnego ubezpieczenia na życie i dożycie oraz mają trzyletni horyzont inwestycyjny.

Minimalna składka jednorazowa to 2 tys. zł, a opłata wstępna 1,5 proc. Dla pierwszej ze struktur instrumentem bazowym do obliczenia premii jest indeks Nikkei225, którego wartość będzie obserwowana sześciokrotnie. Wyciągnięta z obserwacji średnia posłuży do policzenia ewentualnej stopy zwrotu, która przemnożona zostanie przez współczynnik partycypacji (niestety — jak zwykle w tego typu produktach jest on podawany już po zakończeniu zapisów).

Jeśli, przykładowo, stopa zwrotu z wartości indeksu wyniesie 10 proc., premia dla inwestora wynosić będzie od 2 do 5 proc. DB Gwarancja Medyczna Elita ma identyczną część ubezpieczeniową,natomiast część inwestycyjna to koszyk sześciu spółek… farmaceutycznych, takich jak Bayer czy AstraZeneca. Sposób obliczania premii jest pozornie prosty — każda ze spółek ma tę samą wagę, a obserwacje kursu będą tylko dwie — na początek i koniec okresu inwestycji. Szkopuł w tym, że ewentualne zwyżka kursu zostanie ograniczona od góry do 18-26 proc. (ta wartość również zostanie określona po zamknięciu subskrypcji), a od dołu do minus 10 proc. Zapisy trwają do 27 lipca, a przy wcześniejszej rezygnacji trzeba będzie uiścić opłatę za wykup w wysokości 1 proc. składki zainwestowanej. Nie obowiązuje również wówczas ochrona kapitału. Forma polisy na życie, w którą opakowana jest inwestycja, daje ochronę ubezpieczeniową na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej, a świadczenie wypłacane jest osobie uprawnionej bez postępowania spadkowego i podatku od spadków i darowizn. Premia z inwestycji opodatkowana jest jednak na normalnych zasadach (19-procentowy podatek od zysków kapitałowych). © Ⓟ

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane