Megakontrakt ZUS do podziału

opublikowano: 27-12-2018, 22:00

Szokująca prognoza na 2019 r. dla branży IT.

Kompleksowy System Informatyczny ZUS od dawna rozpala rynek IT i inwestorów. Nad przejęciem kontraktu od marca 2018 r. pracuje Comarch, co nie w smak jest obecnemu wykonawcy, czyli Asseco Poland. Między tymi firmami od dawna trwają wojny podjazdowe i operacje na tyłach przeciwnika, które mają na celu zwerbowanie pracowników posiadających wiedzę o megasystemie zakładu, co mogłoby przesądzić o losie kontraktu. Comarch, który wygrał przetarg oferując niższą cenę, uczy się nowego systemu i mozolnie przejmuje kolejne usługi. Spółce nie brakuje determinacji, jednak czy zdąży przejąć do marca 76 metryk, biorąc pod uwagę obecne tempo? ZUS nie chce ryzykować przekazania utrzymania najbardziej newralgicznego systemu w kraju nie mając stuprocentowej pewności, że nowy wykonawca podoła zadaniu, szczególnie w roku wyborczym. Z drugiej strony nie chce przekreślać kilkuletniego wysiłku zmierzającego do dywersyfikacji wykonawców przy KSI i rozstać się z nowym wykonawcą. ZUS znalazł więc salomonowe wyjście z tej sytuacji. Podzieli kontrakt po połowie między dwóch rywalizujących ze sobą wykonawców. Połowa usług trafi do Asseco, a połowa do Comarchu.

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

— To dobre wizerunkowo i mądre rozwiązanie, które spowoduje, że prace nad dywersyfikacją dostawców nie zostaną zaprzepaszone, a system będzie stabilny — mówi nasz informator.

Umowy z wykonawcami mają zostać podpisane na dwa lata, tak by ZUS mógł ogłosić i rozstrzygnąć nowy przetarg. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można zakładać, że konkurencja w następnym postępowaniu będzie zażarta, co dobrze wróży kosztom projektu.

To jedna z naszych szokujących prognoz, tzw. czarnych łabędzi (wydarzenie bardzo mało prawdopodobne, ale o potencjalnie wielkich konsekwencjach)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

ZUS