"Mein Kampf" hitem w Niemczech przed premierą

AD, The Guardian
opublikowano: 13-01-2016, 18:07

Jeszcze nie weszło do księgarń, a już jest bestsellerem - krytyczna edycja "Mein Kampf" Adolfa Hitlera zdobyła tyle zamówień, że w dniu premiery w najbliższy weekend od razu wystartuje z 20. pozycji najlepiej sprzedających się książek.

Informację opublikował dziennik Der Spiegel, powołując się na własne obliczenia do rankingów bestsellerów. Dzięki wielkiej fali zamówień przedsprzedaży zakazane do niedawna w Niemczech dzieło Hitlera zajmie 20. pozysję w kategorii książek non-fiction.

"Mein Kampf" Krytyczna edycja
Muenchner Kirchennachrichten

Wcześniej wydawca kontrowersyjnego dzieła czyli Monachijski Instytut Historii Współczesnej poinformował, że w odpowiedzi na wielki popyt zwiększa nakład. Początkowo planował druk jedynie 4 tys. egzemplarzy, ale po otrzymaniu 15 tys. zamówień zweryfikował liczbę.

Ta jedyna ukończona przez Hitlera książka ukazała się w Niemczech pierwszy raz w 1925 r. i 1926 r. stając się bestsellerem w latach 30. XX w. w tym kraju, gdzie zakupiono aż 12 mln egzemplarzy. Po wojnie zarządzający prawami do niej rząd Bawarii zakazał publikacji "Mein Kampf".

Monachijski Instytut zdecydował się na wznowienie dopiero w związku z wygaśnięciem praw autorskich książki z dniem 1 stycznia 2016 r.  Krytyczne wydanie liczy aż 2000 stron z uwagi na długość przypisów i komentarzy, dwukrotnie przekraczających objętość tekstu źródłowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD, The Guardian

Polecane