MEN uruchomiło 350 mln zł

MZL
opublikowano: 22-05-2007, 00:00

Dobra informacja dla firm IT — resort edukacji kupi do końca roku pracownie internetowe dla szkół i bibliotek.

Dobra informacja dla firm IT — resort edukacji kupi do końca roku pracownie internetowe dla szkół i bibliotek.

Wczoraj Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło dwa duże przetargi na komputeryzację szkół i bibliotek szkolnych. Pracownie internetowe dostanie prawie 6 tys. szkół, a centra informacji multimedialnej prawie 5 tys. bibliotek. Gratulujemy, bo tym razem resort ogłosił zamówienie z wyprzedzeniem, a nie —jak poprzednio — w ostatniej chwili. Choć i tym razem dostawcy mają powody do narzekań: skrócono termin realizacji dostaw z 70 do 56 dni.

— Realizacja tak dużych dostaw w takim terminie może być dość karkołomnym przedsięwzięciem — mówi przedstawiciel firmy IT.

Przetarg dla szkół jest wart łącznie 272,5 mln zł (wartość szacunkowa, bez VAT), komputery dla bibliotek — 76,3 mln zł. Rozbijając ten pierwszy przetarg na sześć części, resort podał błędną walutę. Każda część jest warta od 41 do 50 mln zł (a nie jak podano — euro). Pieniądze resort edukacji musi wydać do końca 2007 r., co oznacza, że do tego terminu muszą zostać zrealizowane dostawy, podpisane wszystkie dokumenty i przelane pieniądze na konta firm. Przetargi są dwustopniowe i rozgrywane w procedurze ograniczonej przyspieszonej. Ze względu na dużą wartość podlegają kontroli uprzedniej (przed podpisaniem umów) Urzędu Zamówień Publicznych.

— Stąd pewnie skrócenie terminu. MEN obawia się, że w wypadku przedłużania się procedur może dojść do tego, że termin realizacji będzie dłuższy niż termin wydania pieniędzy — mówi przedstawiciel firmy IT.

Taka sytuacja jest obecnie — firmy realizują dostawy wartego 230 mln zł sprzętu z terminem wykonania umowy upływającym w pierwszej dekadzie lipca, podczas gdy resort ma na to pieniądze tylko do końca czerwca.

Program pracowni internetowych dla szkół, bibliotek i centrów kształcenia jest wart 1,5 mld zł głównie unijnych. Jego realizacja przebiegała z dużymi problemami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu