Czytasz dzięki

Merck: epidemia zmniejszy przychody o ponad 2 mld USD

opublikowano: 28-04-2020, 17:36

Merck, jeden z największych na świecie koncernów farmaceutycznych ostrzegł, że z powodu epidemii koronawirusa i związanych z nią skutków dla gospodarki, sprzedaż spółki będzie o ponad 2 mld USD niższa, donosi Reuters.

Rynkowy potentat zmuszony został do obniżenia prognozy swoich zysków.

Podkreśla, że dwie trzecie jego produktów, leków jest przepisywanych przez lekarzy, a pacjenci z uwagi na pandemię ograniczyli swoje wizyty w gabinetach. 

Firma jednak może być – jak na razie – zadowolona z dokonań w pierwszym kwartale. W okresie trzech miesięcy od stycznia do marca włącznie sprzedaż ogółem wzrosła o 11,5 proc. do 12,06 mld USD przy medianie prognoz analityków na poziomie 11,46 mld USD. Również na poziomie zysków Merck zdołał pobić prognozy specjalistów generując po wyłączeniu części czynników o charakterze jednorazowym, zysk na akcję w kwocie 1,50 USD. To o 16 centów więcej niż średnia projekcji. 

Chcąc utrzymać gotówkę na odpowiednio wysokim poziomie koncern zawiesił program skupu akcji własnych. Zaktualizowana prognoza spółki zakłada całoroczny zysk na poziomie 5,17-5,37 USD na akcję w porównaniu z wcześniej oczekiwanym przedziałem 5,62-5,77 USD na akcję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane