Meritum to już nie tylko lokaty

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 16-06-2014, 00:00

Bank, który dotychczas brylował w rankingach lokat, wprowadził do oferty produkty inwestycyjne.

 

W instytucji, kierowanej przez Bartosza Chytłę, dostępne są na razie dwa programy, ale ma to być dopiero początek nowych ofert. Bank tłumaczy to tym, że w czasach rekordowo niskich stóp procentowych klienci szukają potencjalnie wyższych zysków niż z tradycyjnych lokat. Za potencjalne zyski można jednak sporo zapłacić.

Zainwestować można albo w ubezpieczenie Progres Korpo-Obligacje z UFK i jednorazową składką, albo w Ubezpieczenie z Przyszłością Plus, które pozwala na systematyczne oszczędzanie. Minimalna wpłata na Progres Korpo-Obligacje wynosi 5 tys. zł. Pieniądze zostaną zainwestowane w fundusz lokujący aktywa w obligacje korporacyjne 140 firm, a inwestycja jest przewidziana na 3 lata.

Druga propozycja przeznaczona jest dla osób, które preferują systematyczne oszczędzanie i są zainteresowane inwestycją w polskie lub zagraniczne fundusze UFK Generali, oszczędzaniem w IKE lub IKZE. Minimalna wysokość wpłat miesięcznych to 150 zł, a rekomendowanyhoryzont inwestycji to 10 lat. Zaletą programu jest możliwość wcześniejszego zakończenia okresu składkowego po sześciu latach, zawieszenie na rok opłacania składek, obniżenia lub podwyższenia wysokości składki i redukcji o 50 proc. składki regularnej. Zawieszenie wpłat na 12 miesięcy jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacania wcześniej wszystkich składek w terminie, a zakończenie okresu składkowego po 6 latach będzie owocowało utrzymaniem umowy przez 9 lat. Poza tym trzeba się liczyć z kosztami. Opłata administracyjna wynosi 11,89 zł miesięcznie, opłata za zarządzanie portfelem modelowym 2,45 proc., co jest uwzględnione w cenach jednostek funduszu, a za zarządzanie funduszami od 1,35 w przypadku UFK Generali Obligacji PLUS do 2,95 w przypadku UFK Generali Global Absolute Return Fund. Jest też opłata administracyjna za grupę funduszy uzależniona od wysokości składki rocznej — od 1,6 do 2,75 proc. W przypadku całkowitego wykupu polisy w okresie składkowym lub okresie poskładkowym można stracić od 100 proc. do 120 proc. składki z pierwszego roku, a więc minimum 1,8 tys. zł. Zainteresowani powinni więc dokładnie przeczytać OWU i dopytać o wszystkie wątpliwości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Meritum to już nie tylko lokaty