Czytasz dzięki

Merkel: dobrobyt narodów UE zależy od dobrobytu Europy

  • PAP
opublikowano: 19-08-2019, 14:15

Dobrobyt narodów Unii Europejskiej zależy od dobrobytu Europy – oznajmiła w poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas ekumenicznego nabożeństwa w Sopron na Węgrzech z okazji 30. rocznicy symbolicznego otwarcia austriacko-węgierskiej granicy.

„Zawsze musimy mieć świadomość, że dobrobyt narodu zależy też od dobrobytu Europy. Europa może silna tylko wtedy, gdy jest zjednoczona, gdy jesteśmy zdolni do kompromisów również w spornych kwestiach” – oświadczyła Merkel w obecności premiera Węgier Viktora Orbana.

Jak zaznaczyła niemiecka kanclerz, europejski projekt pokoju nie trwa sam z siebie. „Wymaga on, byśmy (...) poczuli wspólną odpowiedzialność za Europę i świat. Przypominają nam o tym pochodzący ze stref kryzysów i wojen ludzie potrzebujący pomocy, którzy szukają u nas schronienia” – powiedziała.

Merkel podziękowała Węgrom za to, że przyczyniły się do pokonania podziału Europy, a także wszystkim ludziom, którzy odważnie walczyli o wolność, w tym działaczom „Solidarności” w Polsce czy sygnatariuszom Karty 77 w Czechosłowacji. „Wszyscy ci ludzie pisali historię europejskiej wolności, zburzyli fragment żelaznej kurtyny i zbudowali kawałek europejskiej jedności” - zaznaczyła.

Orban ze swej strony wyraził przekonanie, że fundament Europy stanowią niepodległe i wolne narody, i dlatego „jedność europejska nigdy nie jest dokonana, trzeba ją zawsze od nowa tworzyć”.

„Tacy jak my bojownicy o wolność nawet w okresie podziału (Europy) wiedzieliśmy, że Europa jest tylko jedna. Wierzyliśmy w nią i ponownie się zjednoczyła, ponownie się zjednoczyła, bo w nią wierzyliśmy. Także dziś wszystko od tego zależy. Jeśli będziemy w nią wierzyć, jedność wschodu i zachodu przetrwa, a Europa ponownie stanie się bogatym i silnym domem dla europejskich ludów” – oznajmił Orban.

Wyraził przy tym szacunek dla Merkel, która już od 14 lat jest przywódczynią „najliczniejszego i najsilniejszego państwa Europy” i od wielu lat działa na rzecz Europy, współpracy narodów europejskich i nad ponownym zjednoczeniem całej Europy. „Nasz szacunek zwiększa to, że zdajemy sobie sprawie, iż Europę wciąż od nowa – od sporu do sporu, od konfliktu do konfliktu, z dnia na dzień – trzeba od nowa jednoczyć” - dodał.

19 sierpnia 1989 roku przy austriacko-węgierskiej granicy niedaleko Sopron odbył się Piknik Paneuropejski, czyli pokojowa demonstracja, zorganizowana przez Międzynarodową Unię Paneuropejską i opozycyjne Węgierskie Forum Demokratyczne. Na trzy godziny otwarto wówczas granicę z Austrią, którą przekroczyło wtedy na Zachód 700 obywateli komunistycznej Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Na otwarcie granicy oczekiwało latem 1989 roku w Budapeszcie i okolicach Balatonu znacznie więcej osób, ale nie zdecydowały się one przejść na Zachód 19 sierpnia, gdyż nie ufały poczynaniom władz. Dopiero po ostatecznym otwarciu granicy 11 września do Austrii i Republiki Federalnej Niemiec przedostały się dziesiątki tysięcy wschodnioniemieckich uchodźców.

Co roku w rocznicę Pikniku Paneuropejskiego w Sopron organizowane są uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane