Czytasz dzięki

Merkel oczekuje bardzo trudnych negocjacji

opublikowano: 17-07-2020, 13:21

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wątpi w możliwość osiągnięcia szybkiego porozumienia na szczycie Unii Europejskiej w sprawie funduszu odbudowy europejskiej gospodarki, dysponującego 750 mld EUR.

- Rozpoczynamy dyskusję z mnóstwem wigoru, ale muszą powiedzieć, że różnice pozostały bardzo duże, dlatego nie mogę przewidzieć, czy osiągniemy tu porozumienie – powiedziała Merkel w piątek w Brukseli. – Spodziewam się bardzo trudnych negocjacji – dodała. 

Kanclerz Niemiec Angela Merkel
Zobacz więcej

Kanclerz Niemiec Angela Merkel fot. Bloomberg

Już pojawiły się nieoficjalne głosy, że do zawarcia porozumienia konieczne będzie odbycie jeszcze jednego szczytu później w lipcu. 

Holandia jest rzecznikiem tych w Unii Europejskiej, którzy uzależniają udzielanie pomocy od spełnienia konkretnych warunków, przede wszystkim przeprowadzenia reform.

- Jeśli ktoś chce pożyczki czy nawet dotacji, wówczas jest logiczne, że można to wytłumaczyć ludziom w Holandii i innych krajach tylko przeprowadzeniem w zamian reform, a nie jedynie zapewnieniami – powiedział premier Mark Rutte.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane