Merkel: Tusk jest przekonanym Europejczykiem

DI, PAP
opublikowano: 30-08-2014, 21:44

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła zadowolenie z wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, nazywając go "pełnym pasji, przekonanym i przekonującym Europejczykiem". Podkreśliła jego zasługi dla relacji polsko-niemieckich.

Zasługą Tuska jest poprawa niemiecko-polskich stosunków, które dawno nie były tak bliskie jak obecnie - powiedziała Merkel.

Angela Merkel
Angela Merkel
FOT. Bloomberg

Polska i Tusk osobiście przyczynili się w dużym stopniu do przezwyciężenia podziału Europy - dodała niemiecka kanclerz. "Europa stoi obecnie przed wielkimi wyzwaniami" - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu, odnosząc się do konfliktu na Ukrainie.

Zdaniem niemieckich mediów Tusk należy do polityków, którym Merkel ufa. Jak pisała niemiecka prasa, Merkel była jednym z europejskich polityków, mocno popierających kandydaturę polskiego premiera.

Jak pisze agencja dpa, bardziej wstrzemięźliwie Merkel odniosła się do desygnowania Włoszki Federiki Mogherini na szefową unijnej dyplomacji. "Cieszę się na współpracę" - powiedziała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane