Merrill Lynch miał pierwszą stratę netto od 1997 r

Reuters
opublikowano: 2002-01-23 14:14

NOWY JORK (Reuters) - Merrill Lynch, największy na świecie dom maklerski oferujący pełną ofertę usług finansowych podał w środę, że w czwartym kwartale po raz pierwszy od 1997 roku odnotował stratę. Przyczyną ujemnego wyniku finansowego była konieczność utworzenia rezerwy w wysokości 1,7 miliarda dolarów, z której wypłacano odprawy zwalnianym pracownikom. W ramach restrukturyza

NOWY JORK (Reuters) - Merrill Lynch, największy na świecie dom maklerski oferujący pełną ofertę usług finansowych podał w środę, że w czwartym kwartale po raz pierwszy od 1997 roku odnotował stratę.

Przyczyną ujemnego wyniku finansowego była konieczność utworzenia rezerwy w wysokości 1,7 miliarda dolarów, z której wypłacano odprawy zwalnianym pracownikom. W ramach restrukturyzacji i zamykania biur, na całym świecie pracę straciło 9.000 osób zatrudnionych w Merrill Lynch.

Strata netto spółki w czwartym kwartale wyniosła 1,26 miliarda dolarów, czyli 1,51 dolara na akcję. Rok wcześniej Merill Lynch miał zysk netto w wysokości 877 milionów dolarów czyli 93 centów na akcję.

Przed uwzględnieniem kosztów jednorazowych Meriil zarobił 461 milionów dolarów, czyli 48 centów na akcję i był to wynik zgodny z oczekiwanimi analityków.

Wyniki firmy, podobnie jak jej rywali takich jak Goldman Sachs i Morgan Stanley pogorszyły sie z powodu spowolnienia amerykańskiej gospodarki.

Mniej firm trafia obecnie na giełdę lub ogłasza fuzje, co odbija się na przychodach banków inwestycyjnych i domów maklerskich z tytułu pośredniczenia w tych transakcjach.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, [email protected]))