Merrill Lynch, MSDW: inflacja w lipcu 5,2 proc.

Marek Druś
13-08-2001, 10:33

Analitycy Merrill Lynch i Morgan Stanley Dean Witter oczekują, że spadek inflacji w lipcu umożliwi Radzie Polityki Pieniężnej podjęcie decyzji o obniżeniu stóp procentowych.

Wskaźnik inflacji na poziomie konsumentów (CPI) w lipcu zostanie podany w najbliższy czwartek.

W pierwszej połowie lipca ceny żywności spadły o 2 proc., a w drugiej 1,5 proc. Analitycy Merrill Lynch uważają, że deflacja cen żywności spowoduje, że wskaźnik inflacji spadnie w lipcu do 5,1 proc. W czerwcu wynosił on 6,2 proc. W porównaniu miesiąc do miesiąca inflacja spadnie o 0,2 proc.

Identyczną wielkość lipcowej inflacji przewidują analitycy Morgan Stanley Dean Witter. Oczekują oni, że podane w piątek dane o produkcji przemysłu wskazywać będą na umiarkowaną poprawę, szacowaną na 2 proc. w ujęciu rocznym. Analitycy MSDW oczekują, że RPP obniży stopy procentowe o 150 p.b. podczas swojego najbliższego posiedzenia, 21-22 sierpnia.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Merrill Lynch, MSDW: inflacja w lipcu 5,2 proc.