Metalloinvest: ruda po 70 USD do 2023 roku

Rosyjski Metalloinvest Holding, właściciel drugich na świecie rezerw rudy żelaza prognozuje, że jej cena utrzyma się w pobliżu 70 USD za tonę do 2023 roku.

- Powrót do 130 USD za tonę, które mieliśmy na początku 2014 roku, wygląda teraz nieprawdopodobnie – powiedział prezes spółki Andriej Wiariczew.

Koncentrat rudy żelaza spadł poniżej 50 USD w tym roku kiedy najwięksi producenci, w tym Rio Tinto Group, zwiększyli produkcję licząc na to, że zrekompensują sobie w ten sposób spadek ceny.

Spadek cen spowodował, że Metalloinvest zdecydował się na zwiększenie oferty produktów o wyższej wartości dodanej, oferujących wyższe marże i mniejszą zmienność cen. W swojej strategii rosyjska spółka przyjęła, że zainwestuje 5,8 mld USD do 2023 roku, co pomoże jej zwiększyć produkcję o 45 proc.  produktów o wyższej wartości dodanej, a tylko o 29 proc. koncentratu rudy żelaza. Metalloinvest ocenia, że dzięki programowi inwestycyjnemu utrzyma marżę EBITDA na poziomie 30 proc. lub więcej do 2032 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Metalloinvest: ruda po 70 USD do 2023 roku