Metalplast chce do Unii i strefy euro

Monika Niewinowska
opublikowano: 30-10-2002, 00:00

Metalplast Oborniki nie boi się integracji z Unią. Dla firmy jest to szansa.

— Już trwa ostra walka o rynek płyt warstwowych w Polsce z producentami z Unii, którą zdecydowanie wygrywamy. Z wejściem naszego kraju do UE wiążemy duże nadzieje — podkreśla Piotr Gębicki, dyrektor marketingu Metalplast Oborniki.

Firma rozwija eksport na rynki unijne, szczególnie do Wielkiej Brytanii.

— Polskie przedsiębiorstwa dzięki akcesji zyskają na wiarygodności. Działając na rynku dóbr inwestycyjnych jako firma unijna będziemy mieli większą siłę przebicia w negocjacjach z zagranicznymi kontrahentami — dodaje Piotr Gębicki.

Ułatwi to prowadzenie eksportu.

— Skorzystamy również na wejściu Polski do strefy euro. Jako importerzy stali, którą wykorzystujemy do produkcji płyt warstwowych, jesteśmy narażeni na wahania kursowe. Poza tym wejście naszego kraju do UE sprawi, że 23 proc. cła ochronne nałożone przez Ministerstwo Gospodarki na import stali zostaną zniesione — podkreśla przedstawiciel Metalplastu Oborniki.

Firmę niepokoi wysoki VAT na usługi i materiały budowlane. Duże znaczenie ma dla niej wdrożenie przez instytucje państwowe Dyrektywy 89/106/EEC. Ma ona ujednolicić wymagania wobec wyrobów budowlanych i określić zasady ich wprowadzania na wspólny rynek.

— Wdrożenie jednolitych norm dla wyrobów budowlanych przez Unię do końca 2005 r. wymagać będzie od polskich placówek certyfikujących uzyskania akredytacji. Z informacji, jakie posiadamy, wynika, że nie powinno być problemów, bowiem certyfikaty przyznane naszym produktom wg norm krajowych, spełniają wymogi UE — mówi Piotr Gębicki.

Spółka zdobyła tytuł Gazeli Biznesu w rankingu za 2001 r. Jej obroty w 2000 r. przekroczyły 113 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Metalplast chce do Unii i strefy euro