Metoda na finansową płynność

opublikowano: 16-09-2018, 22:00

Duża część firm, które zwalniają pracowników w efekcie zatorów płatniczych, nie będzie miała szansy odtworzyć zatrudnienia na podobnych warunkach.

Obecnie aż 85 proc. polskich przedsiębiorców boryka się z niepłacącymi w terminie kontrahentami — wynika z badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, zrealizowanego przez Krajowy Rejestr Długów. Firmy, które nie otrzymują na czas należnych pieniędzy, często wstrzymują nie tylko inwestycje, ale także opóźniają regulacje zobowiązań. Co więcej, w sytuacji grożącej przerwaniem płynności finansowej niektórzy przedsiębiorcy ratują się zmniejszaniem zatrudnienia lub ograniczaniem wynagrodzeń. W sytuacji rekordowo niskiego bezrobocia, które w lipcu wyniosło 5,9 proc., nie jest to najlepsze rozwiązanie. Zwolnieni pracownicy za jakiś czas mogą nie być już dostępni, a kandydaci na ich miejsce będą mieć wyższe oczekiwania.

— Zmniejszony stan zatrudnienia nie będzie możliwy do odbudowania na takich samych warunkach, kiedy przedsiębiorca już dostanie zaległe pieniądze. Ze względu na brak ludzi do pracy w niemal każdym zawodzie jest to po prostu nierealne — zauważa Anna Konecka-Pająk, dyrektor regionu mazowieckiego w eFaktor.

Zdaniem ekspertki lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest chociażby finansowanie zastępcze, np. w postaci faktoringu, które pozwoli płynnie przejść przez czas oczekiwania na odblokowanie zatorów.

— Przy dużej konkurencji firm faktoringowych koszty takiego rozwiązania nie są duże, a otrzymanie finansowania pomostowego pozwala uniknąć trudnej decyzji, np. o zmniejszeniu wynagrodzenia pracownikom czy nawet o zwolnieniu kogoś, kogo nie uda się ponownie zatrudnić na podobnych warunkach — twierdzi Anna Konecka-Pająk.

Warto zauważyć, że dotkliwość zatorów może być również potęgowana przez inne czynniki, takie jak rosnące koszty pracy oraz surowców. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy