MF broni nowej ordynacji podatkowej

opublikowano: 02-01-2019, 22:00

Resort finansów odrzuca krytyczne opinie o projekcie nowej ordynacji podatkowej i nie zamierza z niej zrezygnować.

Negatywne stanowisko wobec projektu, m.in. kancelarii premiera, Rady Legislacyjnej (RL) przy kancelarii premiera, kilku resortów (np. przedsiębiorczości) oraz organizacji przedsiębiorców, nie zrobiły większego wrażenia na kierownictwie Ministerstwa Finansów (MF). Szczególnie mocno polemizuje z opinią prawników premiera, którzy de facto nie zostawili na projekcie suchej nitki.

„Projekt budzi poważne wątpliwości merytoryczne i formalne. W wielu miejscach uchybia wymogom techniki prawodawczej. Powielane są dotychczasowe rozwiązania, wśród nich wiele zmieniono jednak w sposób nieprawidłowy. Nowe instytucje obarczone są wieloma wadami merytorycznymi. Projekt wymaga istotnych zmian. W obecnym kształcie nie może być przedmiotem dalszych prac legislacyjnych” — napisała Rada Legislacyjna premiera.

W zdecydowanej większości przypadków ministerstwo odpowiedziało na krytyczne uwagi RL w stylu „niezasadne, nie zasługują na uwzględnienie”. Na początku odpowiedzi na opinie RL resort finansów wyraża zadowolenie, że prawnicy premiera generalnie nie mają zastrzeżeń co do zgodności z konstytucją proponowanych rozwiązań. MF nie zgadza się jednak z twierdzeniem, że projekt powiela obowiązujące przepisy i niewiele wprowadza nowych rozwiązań.

„Odnosząc się do zarzutu braku nowych regulacji w projekcie należy zauważyć, że wprowadzono kilkanaście nowych instytucji, niemających swoich odpowiedników w obowiązującej ordynacji podatkowej” — ripostuje MF.

Podkreśla, że „remanent projektowanych zmian wskazuje, że projekt nie powstał w wyniku przenumerowania obowiązujących przepisów, ale jest to projekt całkowicie nowego aktu, uwzględniający sprawdzone w praktyce regulacje”. Jednocześnie MF stwierdza, że objętość projektu jest większa od obowiązującej ustawy „jedynie o ok. 15 proc.”, co wynika z „wprowadzenia nowych regulacji”. Ministerstwo wylicza te nowe regulacje, są nim np.: otwarty katalog praw i obowiązków podatnika, informacje i wsparcie dla podatnika, mediacje, umowa podatkowa, umowa o współdziałanie, konsultacje z organem skarbowym. Problem w tym, że cały projekt był oceniany przez wiele organów i instytucji oraz organizacje przedsiębiorców, które stwierdziły, że projekt nowej ordynacji podatkowej nie zwiększa ochrony podatników, a wręcz osłabia ich pozycję wobec fiskusa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu