MF chce 14 mld zł za koncesje UMTS

Tomasz Siemieniec
opublikowano: 06-07-2000, 00:00

MF chce 14 mld zł za koncesje UMTS

Ministerstwo Finansów ujawniło wczoraj, że spodziewa się uzyskać po 7 mld zł w 2001 r. i 2002 r. z tytułu wydania licencji na UMTS, system trzeciej generacji telefonii przenośnej. Można zatem teoretycznie szacować, jaki będzie koszt jednej licencji. MŁ planuje wydanie czterech lub pięciu koncesji. Zatem każda z nich może być warta 3,5 mld zł, jeśli resort wyda ich cztery, lub 2,8 mld zł, jeśli pięć. Wiadomo również, że MŁ w ciągu trzech tygodni zdecyduje czy przetarg na licencje UMTS będzie zorganizowany na zasadzie „konkursu piękności” (porównanie pod względem merytorycznym oferentów) czy też przez zwykłą licytację (kto da więcej). Jego ogłoszenie spodziewane jest pod koniec 2000 r. Zainteresowanie przetargiem wyrazili wszyscy trzej rodzimi operatorzy komórkowi, a także Telia — szwedzki operator. Nie ma jednak wątpliwości, że wszyscy zaskoczeni są oczekiwaną przez resort finansów wielkością wpływów z tytułu wydania licencji. Mówi się wprost, że MF łata ich kosztem dziury w budżecie.

— Ta opłata wydaje się w dalszym ciągu zawyżona. Nie ukrywam, że optujemy za ceną minimalną, czyli 101 mln EUR (około 410 mln zł). Jeśli będziemy zmuszeni zapłacić dużo więcej, to odbije się to pewnie niekorzystnie na abonentach, a do tego nie chcemy dopuścić — mówi Ryszard Woronowicz z Polkomtela.

— Byliśmy przygotowani na opłatę w wysokości 101 mln EUR. Nową sytuację będą musieli dokładnie przanalizować nasi właściciele — wyjaśnia Jacek Kalinowski, rzecznik Centertela. TS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Polecane