MF: darczyńcy muszą płacić podatek VAT od darowizn

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 13-12-2006, 16:27

Darczyńcy muszą płacić podatek VAT od nieodpłatnie przekazanych darowizn - wynika ze stanowiska Ministerstwa Finansów.

Darczyńcy muszą płacić podatek VAT od nieodpłatnie przekazanych darowizn - wynika ze stanowiska Ministerstwa Finansów, które ujawniło w środę informacje w sprawie piekarza z Legnicy, Waldemara Gronowskiego.

Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej zgodził się na ujawnienie informacji na podstawie nowych przepisów o tajemnicy skarbowej, które weszły w życie 11 listopada 2006 r. Jak czytamy w komunikacie resortu, sprawa Gronowskiego jest "jedną ze spraw typowych dla szarej strefy".

O problemach Gronowskiego szeroko informowały wcześniej media. Piekarz z Legnicy zamknął piekarnię i przeszedł na zasiłek dla bezrobotnych po tym, jak Urząd Kontroli Skarbowej w Legnicy obciążył go podatkiem dochodowym i VAT-em za oddawany za darmo chleb. Piekarz nie zapłacił podatku od pieczywa, którego nie sprzedał, a które przez kilka lat oddawał ubogim, m.in. legnickiej jadłodajni, kierowanej przez ks. Mateusza Gacka oraz domom dziecka.

Jak informuje resort finansów, kontrola zaczęła się w 2005 r., po dwukrotnym ukaraniu Gronowskiego mandatem za pomijanie kasy fiskalnej w działalności handlowej. Jest to - jak napisano w komunikacie - jedno z typowych zachowań dla szarej strefy, ponieważ pomijając kasę fiskalną, podatnik unika ewidencji sprzedaży i pomniejsza podatek.

Piekarz informował, że niesprzedane pieczywo przekazywał bezpłatnie organizacjom charytatywnym. Kontrola skarbowa sprawdziła to u jego kontrahentów. Jednak większość odbiorców nie posiadała żadnych dowodów dostawy wystawianych przez Gronowskiego. Chodzi o dokumenty świadczące o ilości dostarczanego w danym dniu pieczywa i ewentualnych zwrotach - informuje resort.

Jak czytamy w komunikacie, Gronowski wskazał 9 instytucji, którym nieodpłatnie przekazywał pieczywo. 5 to potwierdziło, jednak żadna z nich nie przedstawiła dokumentacji w sprawie otrzymanych darowizn.

"Kontrolerzy skarbowi uznali za wątpliwe wyjaśnienia pana Gronowskiego, dotyczące poważnych braków w ewidencji obrotu pieczywem, które miały związek z zaniżaniem należnych podatków" - czytamy w komunikacie resortu finansów.

"Akceptacja takiej praktyki oznaczałaby zachętę do praktycznie nieograniczonego unikania opodatkowania w obrocie pieczywem" - napisał resort.

Obecnie sprawę rozpatruje Izba Skarbowa, w związku z odwołaniem się Gronowskiego od decyzji I instancji.

Rzecznik Ministerstwa Finansów Jakub Lutyk przypomniał, że w systemie podatkowym przewidziano ulgi dla darczyńców. Zgodnie z ustawą o PIT, od podstawy opodatkowania można odliczyć darowizny wynoszące do 6 proc. dochodu, a na podstawie ustawy o podatku CIT - do 10 proc. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MF: darczyńcy muszą płacić podatek VAT od darowizn