MF: darczyńcy muszą płacić podatek VAT od darowizn

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 13-12-2006, 16:27

Darczyńcy muszą płacić podatek VAT od nieodpłatnie przekazanych darowizn - wynika ze stanowiska Ministerstwa Finansów.

Darczyńcy muszą płacić podatek VAT od nieodpłatnie przekazanych darowizn - wynika ze stanowiska Ministerstwa Finansów, które ujawniło w środę informacje w sprawie piekarza z Legnicy, Waldemara Gronowskiego.

Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej zgodził się na ujawnienie informacji na podstawie nowych przepisów o tajemnicy skarbowej, które weszły w życie 11 listopada 2006 r. Jak czytamy w komunikacie resortu, sprawa Gronowskiego jest "jedną ze spraw typowych dla szarej strefy".

O problemach Gronowskiego szeroko informowały wcześniej media. Piekarz z Legnicy zamknął piekarnię i przeszedł na zasiłek dla bezrobotnych po tym, jak Urząd Kontroli Skarbowej w Legnicy obciążył go podatkiem dochodowym i VAT-em za oddawany za darmo chleb. Piekarz nie zapłacił podatku od pieczywa, którego nie sprzedał, a które przez kilka lat oddawał ubogim, m.in. legnickiej jadłodajni, kierowanej przez ks. Mateusza Gacka oraz domom dziecka.

Jak informuje resort finansów, kontrola zaczęła się w 2005 r., po dwukrotnym ukaraniu Gronowskiego mandatem za pomijanie kasy fiskalnej w działalności handlowej. Jest to - jak napisano w komunikacie - jedno z typowych zachowań dla szarej strefy, ponieważ pomijając kasę fiskalną, podatnik unika ewidencji sprzedaży i pomniejsza podatek.

Piekarz informował, że niesprzedane pieczywo przekazywał bezpłatnie organizacjom charytatywnym. Kontrola skarbowa sprawdziła to u jego kontrahentów. Jednak większość odbiorców nie posiadała żadnych dowodów dostawy wystawianych przez Gronowskiego. Chodzi o dokumenty świadczące o ilości dostarczanego w danym dniu pieczywa i ewentualnych zwrotach - informuje resort.

Jak czytamy w komunikacie, Gronowski wskazał 9 instytucji, którym nieodpłatnie przekazywał pieczywo. 5 to potwierdziło, jednak żadna z nich nie przedstawiła dokumentacji w sprawie otrzymanych darowizn.

"Kontrolerzy skarbowi uznali za wątpliwe wyjaśnienia pana Gronowskiego, dotyczące poważnych braków w ewidencji obrotu pieczywem, które miały związek z zaniżaniem należnych podatków" - czytamy w komunikacie resortu finansów.

"Akceptacja takiej praktyki oznaczałaby zachętę do praktycznie nieograniczonego unikania opodatkowania w obrocie pieczywem" - napisał resort.

Obecnie sprawę rozpatruje Izba Skarbowa, w związku z odwołaniem się Gronowskiego od decyzji I instancji.

Rzecznik Ministerstwa Finansów Jakub Lutyk przypomniał, że w systemie podatkowym przewidziano ulgi dla darczyńców. Zgodnie z ustawą o PIT, od podstawy opodatkowania można odliczyć darowizny wynoszące do 6 proc. dochodu, a na podstawie ustawy o podatku CIT - do 10 proc. (PAP)

 

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane