MF nie chce zmian dla ryczałtowców

18-10-2012, 00:00

Minister finansów odrzuca kolejne zmiany podatkowe proponowane przez resort gospodarki.

Ryczałtowcy nie mają co liczyć na kolejne ułatwienia. Ministerstwo Finansów (MF) jest zdecydowanie przeciwne rozwiązaniom proponowanym dla tej grupy podatników w założeniach przyszłej ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej, autorstwa Ministerstwa Gospodarki (MG).

O tym, czy zostaną poddane dalszym pracom legislacyjnym, powinno przesądzić dzisiejsze posiedzenie stałego Komitetu Rady Ministrów, który ma rozpatrzeć projekt założeń tej tzw. czwartej deregulacji. MG chce, aby wszyscy przedsiębiorcy rozliczający podatek z działalności gospodarczej w formie ryczałtu ewidencjonowanego mogli go opłacać co kwartał.

Obecnie takie prawo przysługuje przy przychodach nieprzekraczających równowartości 25 tys. EUR (to około 100 tys. zł). W ocenie tego resortu przy tak niskim limicie z kwartalnych rozliczeń może korzystać nieliczna grupa ryczałtowców, podczas gdy z taką samą częstotliwością mogą opłacać podatki osoby, których działalność jest opodatkowana na zasadach ogólnych, i osiągają znacznie wyższe przychody, bo maksymalnie 1,2 mln zł.

— O ponad 0,3 mld zł obniżyłyby się wpływy budżetowe w pierwszym roku obowiązywania zmiany proponowanej przez MG — podkreśla Mirosław Sekuła, wiceminister finansów w opinii do projektowanej deregulacji.

Kwartalne rozliczenia ryczałtu przez wszystkich mogłyby ujemnie wpłynąć na płynność finansową dochodów skarbu państwa. Wiceminister przyznaje, że dla podatników oznacza to wymierną korzyść finansową, ale zaznacza, że opłacanie zaliczek podatkowych co kwartał jest rozwiązaniem o charakterze preferencyjnym. Uważa, że propozycję MG należy wykreślić z projektu. Resort finansów nie widzi także uzasadnienia dla propozycji zwiększenia limitu rocznych przychodów uprawniających do rozliczania działalności ryczałtem ewidencjonowanym.

Obecnie wynosi 150 tys. EUR, MG chce go podnieść do 250 EUR. Mirosław Sekuła nie uważa obecnego progu za niski, bo — jak podkreśla — wielu mniejszych przedsiębiorców wybiera opodatkowanie na zasadach ogólnych.

W ocenie MF wysokość limitu nie ma wpływu na zainteresowanie ryczałtem ewidencjonowanym. Przypomina, że był on ostatnio zmieniany — w 2003 r. podwyższony do 250 tys. EUR, w 2008 r. zmniejszony do 150 tys. EUR. Obniżka jednak nie spowodowała spadku liczby korzystających z tej formy podatku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / MF nie chce zmian dla ryczałtowców