MF: nie ma zagrożenia dla nowelizacji budżetu

PAP
opublikowano: 29-07-2009, 16:38

Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska powiedziała w środę w Senacie podczas debaty nad nowelizacją ustawy budżetowej na 2009 r., że nie ma groźby, iż budżet trzeba będzie po raz kolejny w tym roku zmieniać.

"Wydaje się, że na dziś nie ma zagrożenia, że trzeba będzie robić kolejną nowelizacje ustawy budżetowej. Żeby taka sytuacja miała miejsce, musiałby się zdarzyć następny gwałtowny spadek dochodów budżetu państwa" - powiedziała wiceminister. "Wydaje się, że możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość" - dodała.

Wyjaśniła, że w lipcu pojawiają się dochody państwa z PIT, które nie są już obciążone zwrotami, ponieważ większość zwrotów tego podatku z tytułu różnych ulg jest dokonywana wcześniej. Podobnie jest z CIT, którego ostateczne rozliczenie następuje do końca czerwca.

Wiceminister przypomniała, że w 2001 r. doszło, z powodu załamania gospodarczego, do dwóch nowelizacji ustawy budżetowej i wydania rozporządzenia blokującego wydatki.

Uchwalona w lipcu nowela tegorocznej ustawy budżetowej przewiduje m.in. wzrost deficytu z 18,18 mld zł do 27,18 mld zł. Ponadto zgodnie z nią tegoroczne wpływy podatkowe będą mniejsze od zakładanych pierwotnie o 46,6 mld. W efekcie tegoroczne wpływy do budżetu mają być niższe o 30,1 mld zł. Ostatecznie mają wynieść 272,9 mld zł, a nie ponad 303 mld zł, jak wcześniej planowano.

Nowelizacja ponadto sankcjonuje zaplanowane przez MF cięcia w wydatkach budżetowych na łączną kwotę ponad 21,13 mld zł. Z tego 10,5 mld zł to ograniczenia w rezerwach celowych, a 9,7 mld zł to oszczędności wynikające ze zmiany finansowania infrastruktury drogowej. Koszty te, zamiast budżetu, poniesie Krajowy Fundusz Drogowy.

W miniony piątek senacka komisja budżetu i finansów publicznych opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek noweli ustawy budżetowej. Komisja przyjęła opinie pozostałych senackich komisji na temat nowelizacji budżetu. Wprawdzie senatorowie nie zgłosili poprawek, ale mogą je zgłosić podczas posiedzenia plenarnego. Złożenie 38 poprawek zapowiedział np. senator Grzegorz Banaś z PiS.

Sejm, nowelizując budżet, odrzucił ponad 60 poprawek opozycji. Dotyczyły m.in.: przekazania 5 mln zł na utworzenie nowej rezerwy na finansowanie zadań II Program Polskiego Radia oraz TVP Kultura, przekazania 200 mln zł na dopłaty do paliwa rolniczego, 350 mln zł na dofinansowanie dopłat do przejazdów studenckich, 150 mln zł na dożywianie, 1,5 mln zł na podręczniki dla dzieci niewidomych, 10 mln zł na dofinansowanie urzędów skarbowych czy 10 mln na zakup autobusów szkolnych. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane