MF przedstawi w sobotę założenia zmian systemu podatkowego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-02-2006, 18:24

Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska przedstawi w sobotę, 11 lutego, na konferencji podstawowe założenia zmian systemu podatkowego. W środę na otwartym posiedzeniu rządu po 100 dniach jego działalności Gilowska powiedziała, że przygotowane założenia wprowadzą 300 większych zmian w systemie podatkowym.

Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska przedstawi w sobotę, 11 lutego, na konferencji podstawowe założenia zmian systemu podatkowego. W środę na otwartym posiedzeniu rządu po 100 dniach jego działalności Gilowska powiedziała, że przygotowane założenia wprowadzą 300 większych zmian w systemie podatkowym.

Według niej, na razie rozpatrywane są zmiany "o charakterze krótko- i średniookresowym". Chodzi o zmiany w ordynacji podatkowej, zmiany w ustawie o VAT, PIT i CIT, a także w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Ma to na celu m.in. przygotowanie gruntu do dalszych przekształceń.

Rząd zapowiadał, że pod koniec marca przedstawi projekty zmian ustaw podatkowych, wprowadzające reformę systemu. 

Od początku stycznia pracuje nad tym zespół ekspertów Ministerstwa Finansów, który miał rozważyć dwa warianty - obniżenie stawek podatkowych lub obniżenie pozapodatkowych kosztów pracy (m.in. składek ZUS) przy pozostawieniu stawek bez zmian. Możliwe jest też łączenie tych rozwiązań.

W programie PiS zakładano obniżkę stawek podatku PIT do 18 i 32 proc. zamiast obecnych 19, 30 i 40 proc. i obniżkę stawek CIT z 19 do 18 proc.

Doradca ekonomiczny premiera Marek Zuber mówił w tym tygodniu, że "są już gotowe projekty podatkowe - więcej niż zarys, w którym podatki to nie tylko stawki, ale też koszty pracy".

Wiceminister finansów Mirosław Barszcz zapowiadał wcześniej uproszczenie podatku VAT i obniżenie kosztów jego obsługi, bez zmian stawek (podstawowa 22 proc. i obniżona 7 proc.).

Jeśli chodzi o podatek VAT, to eksperci MF pracują na kanwie projektu zmiany ustawy o VAT, przygotowanej przez Radę Podatkową przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan", m.in. z udziałem Barszcza. Projekt zakładał ok. 60 zmian w VAT -  m.in. przyspieszenie zwrotu tego podatku do 60 dni, zniesienie tzw. kaucji gwarancyjnej, rozszerzenie tzw. ulgi na złe długi.

"Liczymy, że zaprezentowane w sobotę propozycje wyraźnie pokażą, w jakim kierunku zmierzają zmiany podatkowe" - powiedziała w piątek PAP ekspert PKPP Lewiatan Magdalena Garbacz. "Oczekujemy, że będą to zmiany zmierzające do likwidacji barier dla przedsiębiorczości" - dodała.

Według niej, przedsiębiorcy oczekują zarówno na zapowiadane wcześniej obniżki stawek podatkowych, jak też na obniżkę kosztów związanych z obsługą podatków - jak zmniejszenie liczby procedur i uproszczenie podatków, żeby podatnicy nie ponosili dodatkowych kosztów związanych z interpretacją.

Wśród oczekiwanych zmian ekspert PKPP wymieniła likwidację istniejącego w VAT zakazu odliczania tych wydatków, które nie są kosztami w podatkach dochodowych, np. nie są odliczane wydatki na noclegi dla pracowników. Przedsiębiorcy chcą też likwidacji kaucji gwarancyjnych.   

Oczekują również na obniżkę pozapodatkowych kosztów oraz zniesienia akcyzy m.in. na kosmetyki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane