MF: w czerwcu Polska wypełniała tylko kryterium stóp procentowych

PAP
02-08-2011, 11:56

W czerwcu 2011 roku Polska z kryteriów konwergencji zapisanych w traktacie z Maastricht, wypełniała tylko kryterium stóp procentowych - wynika z sierpniowego "Monitora konwergencji nominalnej" opublikowanego we wtorek przez Ministerstwo Finansów.

"W czerwcu Polska wypełniała kryterium stóp procentowych. Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wynosiła 5,9 proc. i była o 0,9 pkt. proc. niższa od wartości referencyjnej. Również w tym przypadku o zmianie w stosunku do poprzedniego miesiąca zdecydowało włączenie Irlandii do grupy referencyjnej. Spowodowało ono istotny wzrost wartości referencyjnej ze względu na wysokie długoterminowe stopy procentowe w tym kraju" - napisano w raporcie.

W czerwcu Polska przestała wypełniać kryterium stabilności cen.

"Średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP zwiększyło się z 3,0 do 3,1 proc. Jednocześnie wartość referencyjna obniżyła się w porównaniu z majem z 3,1 proc. do 2,6 proc., głównie na skutek zmiany składu grupy referencyjnej. Po raz pierwszy od publikacji +Raportów o konwergencji 2010+ została w niej bowiem uwzględniona Irlandia" - wynika z dokumentu resortu finansów.

"Jako ostatnie państwo w grupie UE-27 przestała ona wykazywać spadek cen konsumenta (w kategoriach średniorocznych), a różnica między dynamiką HICP w Irlandii i w strefie euro spadła poniżej poziomu, który – według naszych szacunków – KE i EBC są skłonne uznawać za znaczące odchylenie (ang. wide margin)" - dodają autorzy opracowania. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / MF: w czerwcu Polska wypełniała tylko kryterium stóp procentowych