MF zaproponuje zwrot części wydatków za olej opałowy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-05-2006, 18:45

Zwrot części wydatków na olej opałowy w związku z planowaną podwyżką akcyzy - przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Finansów (MF) projekt ustawy, zamieszczony na stronach internetowych resortu. MF chce od 1 września br. zrównać stawki akcyzy na oleje opałowy i napędowy, co oznacza podwyżkę akcyzy oleju opałowego z obecnych 232 zł za 1 tys. litrów - do 1.048 zł za 1 tys.

Zwrot części wydatków na olej opałowy w związku z planowaną podwyżką akcyzy - przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Finansów (MF) projekt ustawy, zamieszczony na stronach internetowych resortu. MF chce od 1 września br. zrównać stawki akcyzy na oleje opałowy i napędowy, co oznacza podwyżkę akcyzy oleju opałowego z obecnych 232 zł za 1 tys. litrów - do 1.048 zł za 1 tys. litrów.

Jak uzasadnia resort, pomoże to zapobiegać patologii na rynku paliw płynnych (używanie oleju opałowego do celów napędowych), a jednocześnie dzięki zwrotowi nie wzrosną koszty ogrzewania.

Ustawa o zwrocie części wydatków ma wejść w życie 1 września 2006 r. i obowiązywać przez 6 lat - do 31 sierpnia 2012 r.

Zgodnie z projektem, uprawnione osoby otrzymają zwrot 1 zł za 1 litr zakupionego oleju. Będzie to dotyczyć wydatków na ogrzewanie budynków mieszkalnych, szkół, szpitali i zakładów opieki zdrowotnej, z wyłączeniem budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Jednocześnie resort zastrzega, że kwota zwrotu nie może w okresie grzewczym przekraczać 17 zł za m.kw. domu.

Zwrotu będą dokonywać gminy na pisemny wniosek uprawnionego, z załączonym oryginałem faktury za zakup oleju. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego konieczne będzie zarejestrowanie uprawnionego podmiotu w gminie. Ma to umożliwić kontrolowanie, czy olej jest rzeczywiście używany do ogrzewania. Wnioski o zwrot będą składane po zakończeniu okresu grzewczego - od 1 do 31 kwietnia.

Według resortu, trudno jest oszacować skutki budżetowe projektu, ponieważ wymaga to oszacowania wielkości szarej strefy w zużyciu oleju opałowego do celów napędowych. "Można jedynie zakładać, że wprowadzenie takiego rozwiązania może przynieść wzrost dochodów budżetowych nawet do 2 mld zł w ciągu roku" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Resort chce też od 1 września podnieść akcyzę na gaz płynny do napędu samochodów z obecnych 695 zł na 1 tys. kg do 1000 zł na 1 tys. kg. Dodatkowe wpływy do budżetu z tego tytułu szacowane są na 500 mln zł rocznie.

Planom podniesieniu akcyzy na olej opałowy przeciwna jest Polska Izba Paliw Płynnych (PIPP). Jak powiedział niedawno PAP Mirosław Kulak z Izby, zwroty podatku nie zmniejszą szarej strefy, ale będą wykorzystywane do nieuczciwego wyciągania pieniędzy budżetowych.

"W Polsce powinniśmy zastosować rozwiązania niemieckie, polegające na tym, by sprzedaż oleju opałowego, gazu w butlach, gazu grzewczego, była możliwa tylko na imienne faktury. Nikt nie pokusi się, by kupować na fakturę imienną np. 100 butli z gazem propan-butan do kuchenki gazowej" - powiedział Kulak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane