MFW: euroland musi być gotowy na gospodarcze szoki

opublikowano: 11-07-2019, 18:59

Europejski Bank Centralny ma ograniczoną przestrzeń chronienia ekspansji gospodarczej strefy euro i rządy muszą być gotowe do włączenia się jeśli dojdzie do poważnego pogorszenia sytuacji, ogłosił Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Jest niebezpieczeństwo, że strefa euro jest bliska wejścia w długi okres anemicznego wzrostu i inflacji, ostrzegł MFW w swoim okresowym raporcie. Zwrócił uwagę, że w sytuacji rosnących obaw dotyczących globalnego handlu, brexitu bez umowy i wysokiego długu publicznego niektórych państw, wszyscy powinni zwiększyć czujność.

- Potrzebne będą silniejsze działania aby wesprzeć wzrost i zredukować podatność na pogorszenie. To nie będzie łatwe, biorąc pod uwagę znaczące różnice reprezentowane przez poszczególne kraje w wielu wymiarach, w tym pozycji cyklicznej, przestrzeni fiskalnej i konkurencyjności. Włodarze polityk na poziomie krajowym i centralnym muszą być gotowi na reakcję agresywnymi działaniami jeśli zagrożenia się zmaterializują – głosi raport MFW.

Fundusz poparł decyzję EBC o przedłużeniu zobowiązania do utrzymania rekordowo niskich stóp. Zwrócił uwagę, że może być konieczne dalsze stymulowanie monetarne i zasugerował możliwość dalszego obniżania stóp i wznowienia programu zakupów obligacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy