MFW idzie na rękę Seszelom

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 29-10-2012, 21:10

Rząd tropikalnych wysp wyprosił u władz funduszu dodatkowy rok na spłatę pożyczki. Co na to Grecja, Portugalia i Irlandia?

- Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz władze Seszeli doszły do porozumienia w sprawie rocznego przedłużenia programu, do grudnia 2013 r. i rozszerzenie dostępnej kwoty - powiedział Carol Baker, szef misji MFW.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Program pomocowy dla Seszeli wynosi obecnie 25 mln USD, został rozszerzony o 6 mln USD. Kraj wpadł w recesję już na początku minionej dekady, na skutek światowego kryzysu i zapaści w branży turystycznej. W 2005 r. gospodarka mocno przyspieszyła i w 2007 r. wzrost gospodarczy sięgnął nawet 10 proc. Później jednak przyszedł kryzys i gospodarka znowu wpadał w recesję i rząd stracił płynność. Na pomoc ruszył MFW, ale pożyczka funduszu okazała się zbyt mała i kraj nadal ma problemy z płynnością.

- Otwarta gospodarka Seszeli pozostaje silnie narażona na szoki zewnętrzne, a słaba kondycja finansowa państwowych firm może powodować coraz większe napięcia w finansach publicznych, przy braku dostosowania po stronie cen w kraju - stwierdził Carol Baker.

Przedstawiciele misji serdecznie podziękowali też władzom i mieszkańcom Seszeli za ciepłe przyjęcie. Nic dziwnego, w październiku na Seszelach średnia temperatura w dzień wynosi 29 stopni C.

Seszele to państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim niedaleko Madagaskaru, zamieszkałe przez 88 tys. obywateli. PKB na mieszkańca wynosi 11,2 tys. USD (wobec 13,5 tys. USD w Polsce). Gospodarka to głównie turystyka. Usługi odpowiadają za 66 proc. PKB kraju.

O wydłużenie okresu spłaty i ograniczenie wymagań ubiegają się w MFW też Grecja, Portugalia i Irlandia - kraje strefy euro, które również otrzymały program pomocowy od funduszu. Wobec tych krajów władze MFW są jednak bardziej stanowcze i nie chcą zgodzić się na zmiany w umowach kredytowych. Może dlatego, że kredyty dla tych trzech krajów wynoszą około 360 mld USD - ponad 14 tys. razy więcej niż pożyczka dla Seszeli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane