MFW obniżył prognozę globalnego PKB

DI, ISBnews
opublikowano: 09-07-2015, 16:35

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył tegoroczną prognozę światowego wzrostu PKB o 0,2 pkt proc. w porównaniu z projekcją z kwietnia br. do 3,3% obecnie i pozostawił bez zmian prognozę wzrostu na poziomie 3,8% w 2016 roku, podał MFW w lipcowym raporcie "World Economic Outlook".

W styczniowej edycji tego raportu MFW prognozował tegoroczny wzrost na świecie na poziomie 3,5% i 3,7% w 2016 r. (wobec 3,4% w ub. r.). 

MFW prognozuje obecnie, że wzrost PKB w USA wyniesie 2,5% w 2015 r. i 3,0% w 2016 r. wobec 2,4% w ub.r. W kwietniu fundusz prognozował, że wzrost ten wyniesie 3,1% w tym i w przyszłym roku (w styczniu fundusz prognozował wzrost PKB w 2015 i 2016 r. odpowiednio o 3,6% i 3,3%). 

Lipcowa prognoza dla strefy euro wynosi 1,5% w 2015 r. oraz 1,7% w 2016 roku wobec kwietniowych oczekiwań na poziomie 1,5% w 2015 r. i 1,6% 2016 r. wobec 0,9% w ub.r. (w styczniu fundusz oczekiwał wzrostu PKB  w 2015 na poziomie 1,2% i 1,4% w 2016 r.). 

"Rzeczywiście obniżyliśmy globalną prognozę wzrostu na 2015 r. o 0,2 pkt. proc. W większej części wynika to z sytuacji w I kwartale w Stanach Zjednoczonych, która była raczej incydentalna. Myślę, że wróciliśmy na właściwy tor – nie jest to specjalnie emocjonujące, ale mamy cel wzrostu o ok. 2% dla gospodarek rozwiniętych i ok. 4% dla rynków rozwijających się. Być może weszliśmy w okres wolniejszego wzrostu, przynajmniej w porównaniu do okresu przed kryzysem" – powiedział dyrektor departamentu badań MFW Olivier Blanchard podczas konferencji prasowej. 

Blanchard odniósł się także do sytuacji w Grecji i w Chinach, która ma odzwierciedlenie w sytuacji gospodarki światowej, jednak - jego zdaniem - nie powinna przysłaniać innych problemów do rozwiązania. 

"Gdybym miał podsumować, powiedziałbym: nie skupiajmy się zbytnio na wydarzeniach w Grecji i na sytuacji giełdowej w Chinach. Oczywiście one mają znaczenie, ale kluczowe kwestie w szerszym obrazie to kontynuacja umiarkowanego wzrostu i to, że wciąż potrzebujemy stymulować popyt, aby osiągnąć wzrost w wielu krajach oraz stymulować podaż – w większości krajów" - powiedział.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISBnews

Polecane