MFW podnosi prognozy

  • Anna Wrzesińska
18-04-2012, 11:13

Podczas wtorkowej sesji na rynkach finansowych utrzymywały się dobre nastroje. Powodówdo optymizmu był kilka. Wyższy niż oczekiwano odczyt indeksu ZEW z Niemiec i strefy euro pomógł w podtrzymaniu pozytywnego klimatu inwestycyjnego.

Na przetargu Hiszpanii udało się sprzedać wszystkie bony skarbowe, co zostało odebrane jako dobry znak, pomimo, iż rentowności były niemal dwukrotnie wyższe niż na poprzednich aukcjach.  Podniesienie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognoz PKB na 2012 i 2013 rok również pozytywnie nastroiło inwestorów. Zdaniem ekspertów z MFW tempo światowego wzrostu gospodarczego wyniesie w 2012 roku 3,5% (poprzednio 3,3%), a w 2013 roku 4,1% (poprzednio 4,0%).

Na rynku walutowym w  dniu wczorajszym eurodolar kontynuował zwyżkę w rejon 1,3172, jednak brak kontynuacji umocnienia euro po publikacji lepszych danych z Niemiec i strefy euro  przyczyniło się w dalszej części dnia do powrotu do spadków na EURUSD.  Strefa wsparcia w rejonie 1,3090-1,3100 została naruszona dopiero w dniu dzisiejszym, co z technicznego punktu widzenia wskazuje na możliwość dalszego umocnienia dolara amerykańskiego względem euro. Silny ruch obserwowaliśmy wczoraj na parze USDCAD. Decyzją Banku Kanady główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 1,0%. Komunikat banku był jastrzębi i sygnalizował stopniowe podwyżki stóp procentowych, co sprzyjało aprecjacji dolara kanadyjskiego.  Co więcej, BoC skorygował swoje prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego. Bank  szacuje, że w 2012 roku PKB Kanady wzrośnie o 2,4% wobec przewidywanych wcześniej 2,0%.  Z kolei prognozy na 2013 rok zostały skorygowane w dół do 2,4%. Para USDCAD przełamała w dniu wczorajszym dolne ograniczenie szerszego zakresu wahań, co może przełożyć się na kontynuację spadków w rejon wsparcia na poziomie 0,9840.  Inwestorzy z uwagą będą wyczekiwali na dzisiejszy raport Banku Kanady na temat polityki monetarnej.

Notatki z kwietniowego posiedzenia Banku Anglii ujawniły, że tylko Miles w dalszym ciągu głosował za zwiększeniem programu skupu aktywów. Jednomyślnie natomiast podjęto decyzję o pozostawieniu głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie. W reakcji na te dane funt silnie zaczął zyskiwać na wartości, co zaowocowało wybiciem górą z szerszego zakresu wahań i otworzyło drogę do wzrostów w rejon tegorocznego kwietniowego maksimum.

EURPLN
Poprawa nastrojów na rynkach światowych umocniła złotego. Co więcej nie została podjęta kolejna próba testu poziomu 4,20, co przełożyło się na powrót do spadków na EURPLN. Jak na razie utrzymuje się zakres wahań 4,16-4,20.

EURUSD
Wygląda na to, że korekta na EURUSD zakończyła się. Dzisiaj została przełamana strefa wsparcia w rejonie 1,3090-1,3100, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do dalszych spadków na EURUSD w rejon 1,3020-1,3000. Najbliższym opór wyznaczają okolice 1,3120.

GBPUSD
GBPUSD wyłamał się dzisiaj górą z dużym impetem z szerszego zakresu wahań, co otwiera drogę do testu okolic 1,60 i dalszego umocnienia funta w rejon 1,6050USD. Przełamane górne ograniczenia zakresu wyznacza obecnie najbliższe wsparcie w rejonie 1,5950.

USDCAD
USDCAD przełamał wsparcie w postaci linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych na wykresie dziennym, co z technicznego punktu widzenia może przyczynić się do dalszej aprecjacji CAD. Zasięg ruchu może być jednak dość ograniczony. Silnym wsparciem pozostają bowiem okolice 0,9840.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska www.idmtrader.pl

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MFW podnosi prognozy