MFW proponuje wprowadzenie minimalnych ceny emisji dwutlenku węgla

opublikowano: 18-06-2021, 16:42

Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozważa pomysł wprowadzenia minimalnych cen emisji dwutlenku węgla. W ocenie jego autorów pozwoliłoby to na spowolnienie globalnego ocieplenia przez następną dekadę.

W opublikowanym w piątek dokumencie MFW zaproponowano jako jedną z opcji wprowadzenie zróżnicowanych minimalnych stawek emisji dwutlenku węgla. Wysokość stawki miałaby zależeć od stopnia rozwoju gospodarczego kraju. MFW proponuje trzy: 25 USD, 50 USD i 75 USD za tonę. Jego eksperci wyliczyli, że realizacja tego pomysłu pomogłaby obniżyć globalną emisję o 23 proc. do 2030 roku.

MFW szacuje, że cena emisji musiałaby wzrosnąć do 75 USD lub więcej za tonę do 2030 roku aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,2-2,0 stopni Celsjusza, co postuluje Porozumienie Paryskie. Wskazuje, że obecnie ok. 80 proc. globalnych emisji nie jest obciążania finansowo. Średni globalny koszt emisji wynosi natomiast 3 USD za tonę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane