MFW: recesja w Brazylii przynajmniej do 2018 roku

opublikowano: 19-01-2016, 13:06

Wzrost gospodarczy nie pojawi się w Brazylii przynajmniej do 2018 roku mimo iż już dwa lata kraj ten tkwi w recesji i rok w stagnacji, prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Fundusz zwraca uwagę, że to najdłuższa recesja największej południowoamerykańskiej gospodarki od ponad stu lat. Obniżył prognozę dla Brazylii na 2017 rok z 2,3 proc. wzrostu do zera. W 2016 roku PKB ma spaść o 3,5 proc. po tym jak spadł o 3,8 proc. w 2015 roku. Po raz pierwszy od 1901 roku Brazylia zanotuje dwa lata z rzędu recesji powyżej 3 proc. PKB.

Reuters/FORUM

Nastroje w Brazylii są skrajnie pesymistyczne, co dusi zarówno konsumpcję jak i inwestycje. Jej gospodarce szkodzą także niskie notowania towarów i surowców. Brazylia wciąż nie poradziła sobie z aferą korupcyjną w kontrolowanym przez państwo koncernie naftowym Petrobas, w którą uwikłani są kluczowi politycy i biznesmeni. 

- Recesja spowodowana polityczną niepewnością wywołaną przez dochodzenie w sprawie Petrobasu okazuje się głębsza i bardziej uporczywa niż wcześniej oczekiwano – głosi raport MFW.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane