MFW: Włochom grozi 20 lat stagnacji

opublikowano: 12-07-2016, 07:44

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, że w 2025 roku gospodarka Włoch może nie osiągnąć poziomu sprzed kryzysu w 2008 roku. Gospodarki ich sąsiadów będą wówczas 20-25 proc. powyżej tej granicy.

MFW obniżył w najnowszym raporcie prognozę tegorocznego wzrostu PKB Włoch do poniżej 1 proc. z poprzednio zapowiadanych 1,1 proc. Spodziewa się w 2017 roku ok. 1 proc. wzrostu gospodarki Włoch. Wcześniej szacował go na 1,25 proc.

Włochy, trzecia gospodarka eurolandu, boryka się z problemem 11 proc. bezrobocia, kryzysem sektora bankowego i największym zadłużeniem po Grecji. MFW ocenia, że jeśli nastąpi poprawa stanu gospodarki Włoch, to będzie ona wymagała dużo czasu i będzie narażona na liczne ryzyka. Jednym z nich jest opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Innym jest problem uchodźców, a także spowolnienie globalnej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane