MFW wyjechał z Ukrainy bez rekomendacji ws. programu pomocowego

  • PAP
opublikowano: 27-09-2019, 17:32

Wbrew oczekiwaniom władz Ukrainy misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) opuściła ten kraj po dwóch tygodniach pobytu i nie pozostawiła rekomendacji w sprawie uruchomienia nowego, trzyletniego programu wsparcia dla ukraińskiej gospodarki.

„Omawianie nowego programu będzie kontynuowane w najbliższych tygodniach” - głosi opublikowane w piątek oświadczenie szefa misji MFW Rona van Rodena.

Według tego komunikatu, omówiono z ukraińskimi władzami kierunki polityki fiskalnej i pieniężnej oraz główne działania na rzecz reform. „Misja podkreśliła także, jak istotna jest niezawisłość Narodowego Banku (Ukrainy) i zapewnienie stabilności finansowej (…)” - czytamy.

Agencja Interfax-Ukraina przypomina, że Ukraina prowadzi rozmowy o programie pomocowym w wysokości 5-6 mld USD. Władze w Kijowie sądziły, iż podsumowaniem misji będą rekomendacje do jego otwarcia.

„Według źródeł bliskich do rozmów negatywny wpływ na wynik końcowy (pobytu misji MFW na Ukrainie) miały ostatnie wydarzenia wokół Prywatbanku (PrivatBank), informacje o możliwym kompromisie z jego byłymi akcjonariuszami bez należytej reakcji głowy państwa (Wołodymyra Zełenskiego), rewizje w banku oraz naciski wywierane na kierownictwo Narodowego Banku” - pisze Interfax-Ukraina.

Byłym udziałowcem Prywatbanku jest oligarcha Ihor Kołomojski. Niektórzy uważają go za patrona prezydenta Zełenskiego. W 2016 roku Prywatbank został znacjonalizowany, gdy regulatorzy uznali, iż jest on niewypłacalny w wyniku oszustw na kwotę 5,5 mld dolarów. Kołomojski chce obecnie od państwa ukraińskiego odszkodowania za nacjonalizację w wysokości 2 mld dolarów.

Wyjeżdżając z Ukrainy misja MFW odnotowała m.in. sukcesy w dochodzeniu do stabilności makroekonomicznej i wzrostu gospodarczego oraz zauważyła zmniejszenie deficytu budżetowego do 3-3,5 proc. PKB, a także zwiększenie rezerw walutowych do ponad 20 mld USD.

Van Roden zaznaczył jednocześnie, że wzrost gospodarczy w wysokości 2,5-3,5 proc. PKB jest za niski, by zniwelować nierówności w stosunku do państw sąsiednich.

„Wzrost jest hamowany przez słabe środowisko biznesowe, niedociągnięcia w bazie prawnej, wszechobecną korupcję oraz tym, że w wielkich sektorach gospodarki dominują nieefektywne przedsiębiorstwa państwowe albo oligarchowie, co powstrzymuje konkurencję i inwestycje” - ogłosiła misja Funduszu.

„Nie zważając na postępy w powoływaniu nowych instytucji do walki z korupcją widocznych wyników w tej sprawie nie osiągnięto” - podkreśliła misja MFW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane