MG: ceny w sierpniu spadną

DI, PAP
opublikowano: 13-08-2010, 17:46

Eksperci resortu gospodarki oczekują w  sierpniu spadku cen w ujęciu miesięcznym na podobnym poziomie, jak w lipcu, czyli 0,2 proc. Obniżka cen żywności będzie, ich zdaniem, nieznacznie mniejsza niż odnotowana w lipcu, a ceny paliw nieco wzrosną.

Według resortu, roczny wskaźnik wzrostu cen w sierpniu powinien utrzymać się na poziomie 2 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 2 proc. w stosunku do lipca 2009 roku, a w porównaniu z czerwcem spadły o 0,2 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

"Wzrost cen był nieznacznie niższy od prognoz analityków MG. Zgodnie z ich oczekiwaniami ustabilizowały się natomiast ceny paliw" - czytamy w komentarzu resortu gospodarki.

Zdaniem ekspertów MG, nieznaczny wzrost cen paliw w sierpniu może przyczynić się do podrożenia transportu, natomiast ograniczony powinien zostać wzrost cen usług w rekreacji, kulturze, gastronomii i hotelarstwie.

We wrześniu oczekiwane jest z kolei przyśpieszenie inflacji, jednakże powinno się ono utrzymać poniżej celu inflacyjnego RPP. "Głównym źródłem niepewności będą ceny żywności oraz zmiany kursu złotego" - przewidują analitycy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu