MG chce prolongować spłaty rat za koncesje

Dawid Tokarz
opublikowano: 19-09-2001, 00:00

MG chce prolongować spłaty rat za koncesje

Ministerstwo Gospodarki zaproponowało teleoperatorom prolongatę spłaty rat koncesyjnych. Trzej najwięksi gracze — Netia, Telefonia Lokalna i El-Net — odrzucają ten pomysł. Domagają się umorzenia pozostałych rat, które wynoszą około 400 mln EUR (ponad 1,5 mld zł). Przygotowują w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

Netia, Telefonia Lokalna oraz El-Net przygotowują wspólnie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, którego celem będzie sprawdzenie, czy rozporządzenia ministra łączności, stanowiące podstawę do pobierania opłat koncesyjnych, zostało wydane zgodnie z prawem.

Walka trwa

Jest to kolejna odsłona w staraniach niezależnych operatorów, które mają doprowadzić do anulowania pozostałych do zapłacenia rat koncesyjnych. Tylko w przypadku trzech największych na rynku lokalnym spółek wynoszą 316,6 mln EUR (ponad 1,2 mld zł), a łącznie szacowane są na 400 mln EUR (ponad 1,5 mld zł).

— Sami nie możemy złożyć wniosku do TK. Dlatego szukamy stowarzyszenia, które mogłoby to zrobić w naszym imieniu. Przygotowywanie tego wniosku jest po części efektem ostatnich propozycji Ministerstwa Gospodarki, których nie możemy zaakceptować — mówi Jolanta Ciesielska, rzecznik Netii.

W ubiegłym tygodniu Piotr Niemczyk, wiceminister gospodarki odpowiedzialny za sprawy łączności, zaproponował operatorom rozwiązanie polegające na prolongacie spłaty rat koncesyjnych.

— Mogliby z tego skorzystać wyłącznie operatorzy, którzy stracili płynność. W takim wypadku trudno jednak o wnoszenie jakichkolwiek opłat. Dodatkowo ten operator przez okres prolongaty musiałby wnosić opłaty wysokości 50 proc. karnych odsetek ustawowych, co przecież jest niemożliwe, jeśli straci płynność. Dlatego ta propozycja jest nie do przyjęcia — wyjaśnia Jarosław Janiszewski, prezes Telefonii Lokalnej.

Nie płacimy!

Dodaje, że operatorzy konsekwentnie domagają się anulowania opłat koncesyjnych.

— Koncesje zostały wydane na 15 lat i przez cały ten okres powinna obowiązywać ochrona praw nabytych. Tymczasem już od 2002 r. każdy nowy operator będzie mógł rozpocząć działalność po zapłaceniu zaledwie 2,5 tys. EUR. Dochodzi jeszcze konstytucyjna zasada równego traktowania podmiotów działających na rynku, która została naruszona, bo TP SA nie wnosiła żadnych opłat koncesyjnych — argumentują zgodnie przedstawiciele Netii, Telefonii Lokalnej i El-Netu.

Jedną z propozycji rozwiązania tego problemu była zamiana opłat koncesyjnych na obligatoryjne inwestycje w rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej. Taka konwersja miałaby przynieść zwiększenie bezpośrednich wpływów do budżetu państwa z 400 mln EUR (ponad 1,5 mld zł) do 1,33 mld EUR (blisko 5,2 mld zł) w perspektywie 15 lat.

— Ustawa o zamianie opłat koncesyjnych na inwestycje wpłynęła do Sejmu, który w tej kadencji już jej nie uchwali. Dobrze jednak, że ten problem został nagłośniony i jest coraz lepiej rozumiany — twierdzi prezes Janiszewski.

Wszyscy trzej operatorzy wystąpiły do MG o zawieszenie pobierania opłat koncesyjnych do momentu rozstrzygnięcia sporu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MG chce prolongować spłaty rat za koncesje