MG chce przedłużyć gazociąg norwesko-szwedzki do Polski

Internet Securities
11-05-2006, 13:14

Polska została zaproszona do udziału w budowie gazociągu z Norwegii do południowej Szwecji i liczy na możliwość przedłużenia rurociągu do Polski, poinformował w czwartek minister gospodarki Piotr Woźniak. „Chcemy przystąpić do tego projektu po to, żeby przedłużyć gazociąg do Polski” – powiedział Woźniak dziennikarzom.

Polska została zaproszona do udziału w budowie gazociągu z Norwegii do południowej Szwecji i liczy na możliwość przedłużenia rurociągu do Polski, poinformował w czwartek minister gospodarki Piotr Woźniak. „Chcemy przystąpić do tego projektu po to, żeby przedłużyć gazociąg do Polski” – powiedział Woźniak dziennikarzom.

Polska została zaproszona do wzięcia udziału w konsorcjum 18 firm pod koniec kwietnia.

„Udało nam się po sześciu miesiącach przekonać norweską firmę Gassco, operatora systemu przesyłowego, aby dopuścił nas do projektu” – powiedział minister.

Woźniak podkreślił, że na udział Polski w przedsięwzięciu muszą się jeszcze zgodzić wszyscy konsorcjanci. Z kolei nasz kraj najdalej do końca roku musi zadeklarować ostatecznie, czy będzie brał udział w tym projekcie.

Minister powiedział, że budowa gazociągu jest przedsięwzięciem czysto komercyjnym i strona polska będzie się musiała włączyć do projektu finansowo.

Gassco przeprowadziło badania możliwości położenia gazociągu pod dnem morza wzdłuż norweskiego wybrzeża, które spotkały się z zainteresowaniem firm z południowowschodniej Norwegii i zachodniej Szwecji. Chciałyby one kupować gaz z tego źródła, jak podał w lutowym wydaniu miesięcznik “Pipeline & Gas Journal”. (ISB)

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / MG chce przedłużyć gazociąg norwesko-szwedzki do Polski