MG podzieliło 51 mln zł unijnej pomocy - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-06-2006, 09:09
Obserwuj w MójPB:

Ministerstwo Gospodarki podzieliło wczoraj 51 milionów złotych unijnej pomocy między sześć działających w Polsce firm. Najwięcej dostała spółka Energetyka, należąca do KGHM - kilkanaście milionów - pisze "Rzeczpospolita".

Ministerstwo Gospodarki podzieliło wczoraj 51 milionów złotych unijnej pomocy między sześć działających w Polsce firm. Najwięcej dostała spółka Energetyka, należąca do KGHM - kilkanaście milionów - pisze "Rzeczpospolita".

Energetyka produkuje i przesyła energię na rzecz miedziowego potentata. To druga dotacja dla tej jednej z największych firm w Polsce z udziałem skarbu państwa. W czerwcu ubiegłego roku KGHM otrzymał blisko 32 mln zł.

Wojciech Swakoń, prezes Energetyki, nie widzi nic dziwnego w tym, że firma dostała wsparcie ze środków unijnych. - Prawo nam to umożliwia - powiedział. Jego zdaniem, należałoby raczej zastanowić się nad przepisami regulującymi rozdział dotacji. Kryteria oceny wniosków sprawiły, że około trzech czwartych z 1,2 mld zł przyznanych przez Ministerstwo Gospodarki w latach 2004 - 2006 zasiliło konta największych przedsiębiorstw, a nie małych i średnich. Co zaskakujące, Swakoń zapowiada, że być może spółka nie skorzysta z pomocy. - Projekt został przygotowany zanim objąłem stanowisko prezesa. Doszliśmy do wniosku, że oparto go na błędnych przesłankach - mówi.

Jacek Owczarek z firmy produkującej ceramikę łazienkową Sanitec Koło, która również dostała dotację, nie kryje rozczarowania, że już po zamknięciu konkursu zredukowano pulę dofinansowania ze 166 do 51 mln zł. - W tajemnicy zmieniono zasady, a najwięcej otrzymała spółka, która nie jest najbardziej potrzebującą - mówi. Oprócz Energetyki i Sanitec Koło pomoc z najnowszego rozdania otrzymały też Famed, Pfleiderer Grajewo oraz dwie mniejsze firmy: Plus i Junget informuje "Rz".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane