MG: wartość BIZ może przekroczyć 10 mld USD w 2006 r.

Internet Securities
02-11-2006, 16:31

Wiele projektów jest negocjacyjnie mocno zaawansowana, poinformował wiceminister Andrzej Karczmarek.

Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce powinna przekroczyć w tym roku poziom 10,0 mld USD. W stosunku do 2005 roku podwoi się wartość inwestycji firm z Japonii i osiągnie wartość ok. 2 mld USD, powiedział we wtorek wiceminister gospodarki Andrzej Karczmarek.

„Są duże szanse na to, że poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce przekroczy w tym roku 10 mld USD. Na koniec pierwszego półrocza było to 4,7 mld euro, a wiele projektów jest negocjacyjnie mocno zaawansowana. Wszystko zależy od tego, kiedy uda zakończyć się negocjacje” – powiedział Kaczmarek w czwartek.

„W tym roku jest sporo projektów w toku. Rozmawiamy o inwestycji z jeszcze jedną wielką elektroniczną firmą japońską” – dodał Karczmarek podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego z japońską firmą Funai Electric, która zainwestuje 17,4 mln euro w fabrykę telewizorów LCD w Nowej Soli.

Wiceminister powiedział, że najwięcej projektów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Oprócz inwestycji w branże elektroniczną, chemiczną, spożywczą, ilościowo najwięcej – aż 30 projektów dotyczy budowy centrów usług.

Zdaniem Kaczmarka, w tym roku wartość inwestycji japońskich wzrośnie do ok. 2 mld USD.

„Dane pokazują, że zobowiązania i inwestycje firm japońskich przyniosą dodatkowy 1 mld USD. To oznacza, że podwoimy w tym roku wartość inwestycji japońskich w stosunku do 2005 roku” – powiedział wiceminister.

Do końca 2005 roku japońskie firmy zainwestowały łącznie w Polsce ok. 1 mld USD.

Karczmarek dodał, że na przełomie roku planowane jest otwarcie biura – agencji w Tokio, aby ułatwić prowadzenie rozmów z inwestorami.

Według Narodowego Banku Polskiego wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych wyniosła 7,67 mld euro w 2005 roku. (ISB)

amo/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / MG: wartość BIZ może przekroczyć 10 mld USD w 2006 r.