Miasta, które najwięcej inwestują (RANKING)

opublikowano: 25-09-2018, 18:20

Wśród dużych miast to Kraków wydaje najwięcej na inwestycje w przeliczeniu na mieszkańca – wynika z raportu, który opublikowało pismo „Wspólnota”.

Hojny budżet Unii Europejskiej w obecnej perspektywie finansowej, wbrew pozorom, nie przyczynił się do aż tak mocnego wzrostu wydatków inwestycyjnych w samorządach, jak można byłoby się spodziewać – wynika z nowego raportu „Wspólnoty”. W inwestycjach widać jednak poprawę.

Kraków
Zobacz więcej

Kraków Fot. Pixaby

„Wygląda na to, że największy dołek jest już za nami. Po rekordowo słabym 2016 roku wydatki inwestycyjne wyraźnie wzrosły, choć i tak są wciąż wyraźnie niższe niż w latach 2014–2015, nie mówiąc o najlepszym jak dotąd okresie 2009–2010” – komentują autorzy raportu.

Pismo „Wspólnota” publikuje raport na temat wydatków inwestycyjnych w przeliczeniu na mieszkańca co roku. W zestawieniach poszczególnych kategorii jednostek samorządu terytorialnego bierze jednak pod uwagę uśrednione dane z trzech poprzednich lat – w tym przypadku za lata 2015-17. 

Wśród dużych miast liderem został Kraków, który na inwestycje per capita wydaje 1,7 tys. zł. Stolica Małopolski zajęła miejsce Torunia – ubiegłorocznego zwycięzcy. W tym roku Toruń wyprzedziły też Poznań i Rzeszów, które stanęły na podium. Ostatnie z tych miast w ubiegłym roku wydało na inwestycje rekordowe 700 mln zł. Warszawa jest dopiero na 6. miejscu, za Szczecinem.

W miastach na prawach powiatu od lat wygrywają Gliwice – z wydatkami inwestycyjnymi per capita na poziomie  ponad 2,7 tys. zł. Za nimi, tak jak rok temu, wylądowały Krosno. Trzecie i czwarte miejsca zajęły Skierniewice i Konin – oba miasta  zanotowały solidne skoki rankingu.

W kategorii "miasta powiatowe" na podium stanęły Wysokie Mazowieckie, Środa Śląska i Biłgoraj.  Pierwsze z miast wydaje na inwestycje w przeliczeniu na głowę mieszkańca 1,5 tys. zł.  

Wydatki inwestycyjne per capita w powiatach są o wiele mniejsze – w przasnyskim, który zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii,  wynoszą 504 zł. Tuż za nim znalazły się powiaty ostrołęcki i lidzbarski. 

W mniejszych miastach najbardziej wyróżnił się Dziwnów, w którym na mieszkańca rocznie przypada 4,5 tys. wydatków inwestycyjnych. Kolejna w rankingu Krynica Morska w ubiegłym roku zajmowała pierwsze miejsce. Trzeci Uniejów z roku na rok pnie się w górę. 

Lider w kategorii gmin wiejskich nikogo nie dziwi. Jest nim Kleszczów, najbogatsza wieś w Polsce, której inwestycje nie mają sobie równych. Per capita wynoszą 12,8 tys. zł. W kolejnych latach przez nowy podział administracyjny dochody gminy mogą się jednak uszczuplić. Pisaliśmy o tym niedawno w "PB".

„W tej wsi nawet w lasach są ronda” – tak komentował w rozmowie z „PB” kilka tygodniu wcześniej wydatki tej gminy jeden z okolicznych mieszkańców. Druga najbogatsza wieś, Rząśnia, wydaje na inwestycje per capita ponad 3,4 tys. zł. Kolejne w rankingu Kobierzyce już nieco mniej – 2,5 tys. zł. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu